• ul. Jórskiego 22; 03-584 Warszawa
  • Tel. 22/6789666

Powiadom o imprezie

Info na czerwony pasek PSI

Zamów fotoletter

IMPREZY / dzieciaki
IMPREZY / kultura i wiedza
IMPREZY / zajęcia i warsztaty

Alternatywy w styczniu

Adres

02-776 Warszawa, ul. Indiry Gandhi 9

Termin

Od 2022-01-07
Do 2022-01-30

Organizator

Ursynowskie Centrum Kultury "Alternatywy"

02-776 Warszawa, ul. Indiry Gandhi 9

E-mail:
biuro@alternatywy.art

WWW:
www.alternatywy.art

Zobacz na mapie

 

Repertuar Ursynowskiego Centrum Kultury „Alternatywy”
Styczeń 2022

 

5.01 (środa) 19:00
kino „Supernova” |93 min.
reż. Harry Macqueen 
sala Szekspir | bilety: 10/15 zł

Sam i Tusker są razem od ponad 20 lat i kochają się bezgranicznie. Kiedy okazuje się, że niedługo mogą zostać rozdzieleni przez chorobę Tuskera, wyruszają w długą podróż i cieszą się z każdej wspólnie spędzonej chwili. Z każdym kolejnym dniem odkrywają jednak, że podchodzą zupełnie inaczej do tego, co jeszcze przed nimi, a ich związek zostaje wystawiony na najtrudniejszą próbę.

 

7.01 (piątek) 18:00
literatura „Podróże z Pazurem” – spotkanie z Izabellą i Piotrem Miklaszewskimi
sala Bareja | wstęp wolny, obowiązują wejściówki

Izabella i Piotr Miklaszewscy są podróżnikami, autorami bloga „Podróże z Pazurem” i współtwórcami komiksu pod tym samym tytułem. Bohaterowie spotkania odwiedzili 37 państw na 5 kontynentach, przejechali ponad 60 tys. kilometrów i przepłynęli ponad 3,5 tys. mil morskich. Wspinali się na góry mierzące ponad 5 tys. metrów i przekroczyli Amazonkę. „Próba okrążenia świata bez korzystania z samolotu i w towarzystwie psa zamieniła się w nasz tryb życia” – mówią Iza i Piotr Miklaszewscy, którzy próbują opowiadać o swoich podróżniczych doświadczeniach, zwracając uwagę na istotne kwestie ekologiczne i społeczne.

 

8.01 (sobota) 18:00
muzyka „Nad pięknym, modrym Dunajem”. Koncert noworoczny
120 min. (przerwa 15 min.)         
sala Szekspir | bilety: 20/30 zł

Koncert noworoczny w wiedeńskim stylu. Niepowtarzalny klimat zapewni muzyka wybitnych kompozytorów, między innymi Johanna (ojca) i Johanna (syna) Straussów, Emmericha Kálmána, Franza Lehára, Karla Zellera, Iona Ivanovicia i Roberta Stolza. Wystąpią znakomici soliści śpiewacy: primadonna operetki Małgorzata Długosz (sopran), pierwszy amant Andrzej Wiśniewski (tenor), solistka Polskiego Baletu Narodowego Ana Kipschidze, tancerz i choreograf Eduard Bablidze, wirtuoz skrzypiec Kamila Malik, utalentowani uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. R. Turczynowicza w Warszawie w towarzystwie Orkiestry Romantica. Koncert poprowadzi Anna Barańska-Wróblewska.

 

9.01 (niedziela) 12:00
kino (7+) „Jak ocalić smoka” | 82 min.
reż. Katarina Launing     
sala Bareja| bilety: 10 zł

W sennym miasteczku trwają przygotowania świąteczne. Mieszkańcy pochłonięci są przystrajaniem choinek i pieczeniem ciast. Wyjątkiem jest tajemnicza Sara, która, nie mając gdzie mieszkać, wkrada się do pustych domów w poszukiwaniu jedzenia i ciepła. Kiedy nakrywa ją niezdarny Mortimer, a przez okno piwnicy wpada zagubiony smok, wszystko wywraca się do góry nogami. Przejęci losem stworzenia Sara i Mortimer postanawiają pomóc mu w powrocie do baśniowego świata. Okazuje się, że wcale nie jest to proste zadanie…

 

9.01 (niedziela) 18:00
muzyka Włodzimierz Nahorny Trio
sala Szekspir | bilety: 20/30 zł

W programie koncertu znajdą się utwory stanowiące przekrój twórczości kompozytora, pianisty i saksofonisty Włodzimierza Nahornego – autora przeboju „Jej portret” i głośnego albumu „Heart”, a także odważnych interpretacji twórczości Karola Szymanowskiego i Fryderyka Chopina. Jako saksofonista Włodzimierz Nahorny występował między innymi z zespołami Andrzeja Trzaskowskiego i Andrzeja Kurylewicza, a bez jego udziału nie sposób wyobrazić sobie debiutanckiego albumu grupy Breakout.

 

11.01 (wtorek) 19:00
literatura  Alternatywy” i Muzeum Warszawy: spotkanie wokół książki „Niewidoczne. Historie warszawskich służących”
sala Mrożek | wstęp wolny, obowiązują wejściówki

Służące, ciche i nieznane bohaterki warszawskiej codzienności, to główne postacie książki „Niewidoczne. Historie warszawskich służących”. Opowieść o nich zaczyna się na przełomie XIX i XX w., kiedy zawody związane z usługami domowymi wykonywała blisko jedna czwarta osób pracujących w stolicy, a zdecydowaną większość z nich stanowiły kobiety. Autorzy i autorki tekstów zamieszczonych w niniejszej publikacji opisują losy służących w sposób podmiotowy, a przy tym – niezwykle barwnie i ciekawie. Przyglądają się procesom ich zatrudniania, badają różnice kulturowe pomiędzy nimi i ich chlebodawcami, analizują kierowany do nich przekaz (również polityczny), a także skalę uprzedzeń napędzających konflikty klasowe. Co więcej, badaczki i badacze nie zatrzymują się na tym, co było, ale nawiązują do współczesności: zastanawiają się, co stało się z pracą domową po 1945 r. i kto – oraz na jakich warunkach – obecnie ją wykonuje.

 

12.01 (środa) 19:00
kino „Bukolika” | 70 min.
reż. Karol Pałka  
sala Szekspir | bilety: 10/15 zł

Film dokumentalny. Danusia i jej córka Basia żyją gdzieś na obrzeżach świata, zgodnie z rytmem i prawami natury, wśród zwierząt i duchów umarłych. Ich enklawa daje spokój oraz poczucie bezpieczeństwa, lecz wywołuje tęsknotę za kontaktem z drugim człowiekiem. „Bukolika” to poruszająca przypowieść o ludziach żyjących inaczej niż pozostali oraz czuła obserwacja, z której rodzi się ciekawość i próba zbliżenia.

 

13.01 (czwartek) 19:00
kino „Wróg doskonały” | 88 min. | Best Film
reż.
Kike Maíllo     
sala Szekspir | bilety: 10/15 zł

Pierwsza anglojęzyczna rola główna Tomasza Kota. Po skończonym wykładzie uznany architekt polskiego pochodzenia Jeremiasz Angust usiłuje dostać się na lotnisko. Po drodze zatrzymuje go roztargniona dziewczyna, która tak jak on chce zdążyć na swój samolot. Oboje są zmuszeni czekać na kolejny lot. Początkowo ich rozmowa wydaje się zabawą w uwodzenie, jednak stopniowo przekształca się w niebezpieczną grę. Jeremiasz, coraz bardziej zirytowany niechcianym towarzystwem, nie jest w stanie uwolnić się od natrętnej współpasażerki, a tymczasem dziewczyna popycha architekta ku coraz mroczniejszej pułapce...

 

14.01 (piątek) 20:00
muzyka Angela Gaber & Tomasz Dybała | „Dobre duchy”
60 min.
sala Bareja | bilety: 20 zł

Wokalistka Angela Gaber i gitarzysta Tomasz Dybała zapraszają na muzyczną podróż przez kultury i tradycje: od Bieszczad aż po Azję Wschodnią. Angela Gaber to znana na scenie folkowej artystka, która poszukuje inspiracji w muzyce różnych kultur, kontakcie z przyrodą i własnych intuicjach. Na swoim koncie ma trzy płyty, na których śpiewa zarówno tradycyjne pieśni karpackie, jak i autorskie piosenki. Gaber stosuje szeroką gamę technik wokalnych, nawiązując do ludowych tradycji, dziecięcych zabaw głosem czy odrealnionej ekspresji prewerbalnej. Artystce na scenie towarzyszy Tomasz Dybała grający na gitarze i bouzouki.

 

15.01 (sobota) 16:00
cykl „Jak u Barei”
sala Szekspir | wstęp wolny, obowiązują wejściówki

Trzecie spotkanie z cyklu poświęconego Stanisławowi Barei i jego kultowemu serialowi „Alternatywy 4”. Rafał Dajbor, autor książki „Jak u Barei, czyli kto to powiedział” poprowadzi spotkanie z Marcinem Rychcikiem, autorem biografii Romana Wilhelmiego. Zaraz po rozmowie pokażemy trzeci odcinek serialu, który rozsławił Ursynów.

 

16.01 (niedziela) 12:00
kino (4+) „Filonek Bezogonek” | 67 min.
reż.
Christian Ryltenius 
sala Bareja | bilety: 10 zł

Kiedy w domu Birgitty pojawia się kotek Filonek, dziewczynka odczuwa wielką radość. Jednak Filonek, jak każdy kot, chodzi własnymi ścieżkami i pewnego dnia gubi się w lesie. Niebezpieczna wędrówka prowadzi go do wielkiego miasta, gdzie poznaje cały zastęp barwnych postaci. Może znajdzie się wśród nich ktoś, kto wskaże Filonkowi drogę do domu?

 

18.01 (wtorek) 19:00
literatura „Koniec lipca” – spotkanie z Marią Rostocką
sala Mrożek | wstęp wolny, obowiązują wejściówki

Spotkanie z autorką powieści graficznej „Koniec lipca”. Akcja tego utworu toczy się w połowie lata w małej miejscowości. Dwunastoletni Alek, wysłany przez matkę na wakacje do domu babci, stara się znaleźć jakieś zajęcie, by zabić nudę, ale także by odpędzić dręczącą myśl: „On tutaj jest. Tuż obok. Wystarczy przejść przez łąkę”… Zaraz zacznie się sierpień. Jeszcze tylko piątek, sobota i niedziela, i już nic nie będzie takie samo jak wcześniej.

 

19.01 (środa) 18:00
kino „Faraon” | 175 min.
reż. Jerzy Kawalerowicz
sala Szekspir | bilety: 10/15 zł
Pokaz specjalny odrestaurowanego arcydzieła Jerzego Kawalerowicza. Bohaterem filmu jest młody następca tronu w starożytnym Egipcie, Ramzes XIII, który usiłuje zreformować kraj pozostający pod faktyczną władzą kapłanów, w szczególności zaś – pod władzą arcykapłana Herhora. Sytuację Ramzesa komplikuje uczucie do Żydówki Sary. Jerzy Kawalerowicz traktował adaptację powieści Prusa jako szczególne wyzwanie. Zrealizowany w Zespole Filmowym „Kadr” film był kręcony przez trzy lata, z udziałem nawet dwóch tysięcy statystów w scenach batalistycznych. Zdjęcia powstawały w Uzbekistanie, w Egipcie oraz w łódzkiej wytwórni filmowej. „Faraon” został nominowany do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, był także pokazywany na zamknięcie 19. MFF w Cannes. Pokazowi będzie towarzyszyć prelekcja krytyka Sebastiana Smolińskiego.


20.01 (czwartek) 19:00
kino „Ostatni komers” | 84 min.
reż.
Dawid Nickel
sala Szekspir | bilety: 10/15 zł

Ostatni tydzień nauki w gimnazjum w polskim miasteczku. W oczekiwaniu na imprezę grupa uczniów, tytułowy komers, spędza czas na miejskim basenie. W ciągu kilku dni posmakują zauroczeń, odrzucenia i pierwszych zawiedzionych nadziei. Zapis ich doświadczeń staje się zwieńczeniem okresu gimnazjalnego i jednocześnie portretem współczesnej młodzieży poszukującej tożsamości, przynależności i więzi. Pokazowi będzie towarzyszyć prelekcja krytyka Radosława Korzyckiego.

 

 

21.01 (piątek) 20:00
muzyka Tęskno | „Ginczanka – Tęskno gra poezję”. Koncert premierowy
sala Szekspir | bilety: 20/30 zł

Tęskno to projekt wokalistki, kompozytorki i autorki tekstów Joanny Longić. Jej muzykę charakteryzuje rozpoznawalne brzmienie, które łączy klasyczne instrumentarium z subtelną elektroniką i poetyckimi tekstami. Ostatnio artystka wzięła na warsztat twórczość poetki Zuzanny Ginczanki, wzbogacając liryczne teksty skrupulatnie skomponowaną muzyką wykonywaną w szerokim, dziewięcioosobowym składzie.

 

22.01 (sobota) i 23.01 (niedziela) 10:00, 11:00, 12:00
„Międzypokoleniowe taekwondo”

warsztaty w parach: babcia lub dziadek i wnuczka lub wnuk
sala Isadora | bilety: 10 zł (za parę)

Dziadkowie od wnuków czy wnuki od dziadków? Kto od kogo czerpie więcej energii? Kto ma więcej chęci do zabawy i bardziej lubi zmęczyć się na sali? Teraz mamy okazję przekonać się o tym na zajęciach, które organizujemy z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka. Pobawimy się wspólnie przy muzyce, a przy okazji nauczymy podstaw samoobrony. Będzie super!

22.01 (sobota) 15:00
cykl Sąsiedzi zapraszają sąsiadów:Kawałeczek smyczka
60 min.
sala Szekspir | wstęp wolny, obowiązują wejściówki

Koncert dzieci z Warszawskiego Centrum Suzuki, miejsca, gdzie uczą się one kochać muzykę i dorastają wraz z nią. Motto szkoły brzmi: „Karmieni miłością” – co widać i słychać na każdym koncercie. W programie karnawałowego występu znalazły się utwory muzyki klasycznej, rozrywkowej oraz kolędy w unikalnych opracowaniach. Będzie inspirująco, radośnie i interaktywnie. Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu „Sąsiedzi zapraszają sąsiadów”, którego celem jest popularyzowanie twórczości artystów związanych z Ursynowem.

 

23.01 (niedziela) 12:00
kino (7+) „Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię” | 82 min.
reż. Lorenzo Mattotti  
sala Bareja | bilety: 10 zł

Wędrowny opowiadacz i jego mała asystentka spotykają w jaskini starego niedźwiedzia. Opowiadają mu historię słynnej inwazji jego braci na Sycylię. A było to tak: stado niedźwiedzi, pod przywództwem swojego króla, wyrusza na poszukiwanie porwanego przez ludzi królewskiego syna. Zwierzęta trafiają do ludzkiej krainy, która nie jest im przyjazna. Czy te dwa światy uda się ze sobą pogodzić?

 

23.01 (niedziela) 17:00
taniec Woda na Młyn | „Pogranicza”. Koncert urodzinowy
75 min.      
sala Szekspir | bilety: 30 zł

Woda na Młyn powraca po przerwie! A główną inspiracją nowego repertuaru stały się tańce Łemków i Rusinów karpackich, ale przede wszystkim to, co dziś dzieje się z rusińską muzyką – jak jest ona ożywiana, przetwarzana i grana. Tak powstała choreografia „LemKolaż”, której założeniem jest brak fabuły, surrealizm, nielinearność, wyrazistość i jaskrawość podkreślone także współczesnymi kostiumami nawiązującymi do ludowych strojów Rusnaków. Drugi filar koncertu to kompozycja „Kresy” oparta na tańcach z pogranicza polsko-litewsko-ruskiego, a więc z terenów nizinnych, leśnych, nadrzecznych.

 

25.01 (wtorek) 19:00
literatura „Kości, które nosisz w kieszeni” – spotkanie z Łukaszem Barysem
sala Mrożek | wstęp wolny, obowiązują wejściówki

Spotkanie z autorem jednego z najgłośniejszych debiutów literackich 2021 r. Pod naszymi domami piętrzą się kości. Można po nie sięgnąć i schować je do kieszeni. Zmarli nie lubią siedzieć w grobach, księżniczka zamienia się w rzekę, włókniarki straszą w centrum handlowym albo opowiadają o dawnych czasach i niedostatku. Bohaterka zmaga się z rodziną, historią i codziennością pełną norm i zasad, do których nie sposób się dostosować.

 

26.01 (środa) 19:00
kino Sound of Metal | 120 min.
reż. Darius Marder         
sala Szekspir | bilety: 10/15 zł

Mają tylko siebie i muzykę. Ruben jest pełnym pasji perkusistą, a Lu przebojową wokalistką. Gdy ruszają w trasę koncertową, a marzenie o wydaniu debiutanckiej płyty jest na wyciągnięcie ręki, Ruben z dnia na dzień zaczyna tracić słuch. W jednej chwili życie, które dotąd znał i kochał, lega w gruzach, a przyszłość staje się wielką niewiadomą. Jego dziewczyna Lu nie daje jednak za wygraną i postanawia zrobić wszystko, by uratować Rubena i to, co ich dotąd łączyło.

 

27.01 (czwartek) 12:00
kino „1970” | 70 min.
reż. Tomasz Wolski
sala Szekspir | bilety: 10/15 zł

Kiedy w „1970” roku wybuchają protesty, w Warszawie zbiera się sztab kryzysowy. W ruch idą milicyjne pałki, padają strzały. Poprzez archiwalne nagrania i animacje obserwujemy mechanizmy władzy, a „1970” staje się filmową opowieścią o buncie – przedstawionym z punktu widzenia oprawców. Po pokazie odbędzie się spotkanie z reżyserem, który opowie o kulisach pracy nad filmem. Spotkanie poprowadzi krytyk Sebastian Smoliński.

 

27.01 (czwartek) 19:00
kino „Ostatni etap”  | 111 min.
reż. Wanda Jakubowska
sala Szekspir | bilety 10/15 zł

Jeden z najwcześniejszych filmów poruszających tematykę Zagłady, częściowo zrealizowany na terenie obozu Auschwitz-Birkenau. Akcja filmu obejmuje kilka równoległych wątków. Marta jest polską Żydówką, tłumaczką, działa w obozowym ruchu oporu; ginie podczas próby ucieczki. Rosyjska więźniarka – lekarka Eugenia, próbująca ratować chorych, zostaje poddana torturom i stracona. Niemiecka komunistka Anna trafia do obozowego bunkra. Reżyserka Wanda Jakubowska, była więźniarka obozu, przekazała w swoim filmie syntetyczny obraz rzeczywistości obozowej: tragiczne losy więźniarek i sadyzm niemieckiej załogi. W efekcie „Ostatni etap” to jeden z najbardziej wstrząsających obrazów II wojny światowej.

 

28.01 (piątek) 20:00
muzyka Mordor Muzik
sala Bareja | bilety: 20 zł

„Polski grime, a nie szanty” – rapowali w przebojowym „Nie wiem jak ty” prekursorzy brytyjskiej muzyki basowej na rodzimej scenie. Od tamtej pory minęły lata, a fani Mordor Muzik wciąż czekali na debiutancki album poznaniaków. Ten ukazał się jesienią 2021 roku, zbierając bardzo pozytywne recenzje zarówno w środowisku hiphopowym, jak i w ogólnopolskich mediach. Na albumie „Mordor CD” członkowie składu, Ginger i Majki, prezentują autorską wariację na temat brytyjskiej muzyki elektronicznej. Także w „Alternatywach” rozbrzmią charakterystyczne połamane rytmy i głębokie basy.

 

30.01 (niedziela) 18:00
muzyka Komety | Koncert w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
sala Szekspir | wstęp wolny, obowiązują wejściówki

„Bal nadziei” to tytuł jednego z przebojów zespołu Komety. To także trafne określenie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która 30 stycznia już po raz 30. zagra w całym kraju. Także w Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy”, gdzie będziemy gościć Lesława i jego kultowy zespół. Uformowany w 2002 roku jako następca Partii, ma na koncie siedem albumów studyjnych i piosenki, które wpisały się na stałe w muzyczny obraz Warszawy. Także Ursynowa – by wspomnieć utwory „Ursynów Calling” czy „Ostatnie lato XX wieku” rozgrywające się „Pod bezchmurnym niebem/ Na Północnym Ursynowie”. Przed koncertem będzie okazja, aby wesprzeć Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Support przed Kometami zagra zespół Pavement Pizza.

 

13.01 (czwartek) i 27.01 (czwartek) godz. 18:00
projekt Hip hop szansą
Cykl poświęcony ludziom nieodłącznie związanym z kulturą hip hop. Raperzy, didżeje, producenci spotykają się ze słuchaczami i słuchaczkami, a z pasjonujących rozmów płyną inspirujące wnioski.

 

„Obcy. Inny. Gość” | Projekt społeczno-artystyczny, czyli tymczasowa „wypożyczalnia ludzi”

Projekt społeczno-artystyczny „Obcy. Inny. Gość” podejmuje próbę obalenia stereotypów i pozbycia się uprzedzeń w jeden dzień. Przestrzeń Galerii „Alternatywy” na kilka tygodni zamieniła się w wypożyczalnię ludzi, w miejsce dialogu i porozumienia, wymiany wiedzy i doświadczenia. Jest to również okazja do spotkania osób, które nie zawsze są w społeczeństwie akceptowane, często za to wykluczane ze względu na religię, pochodzenie, orientację seksualną, wygląd lub styl życia.

 

Tymczasowa „wypożyczalnia ludzi” to miejsce, w którym się czyta, słucha i rozmawia. Można tu „pożyczyć” na 30 minut Prawdziwą Osobę – osobę z grup postrzeganych stereotypowo lub spotykających się na co dzień z uprzedzeniami. Miejsce działa tak, jak zwykła wypożyczalnia. Czytelniczka lub czytelnik wybiera Osobę, a następnie ją „wypożycza”. Może porozmawiać z Prawdziwą Osobą o jej życiu, osobistych doświadczeniach, sytuacjach, w których się znajduje. Może wejść z Prawdziwą Osobą w dialog, może jej zadać pytania na dowolny temat, np. którego nie można by było podjąć w zwykłym życiu. Obie strony otrzymują tutaj możliwość skonfrontowania swoich wyobrażeń na temat danej grupy z rzeczywistością. Mogą przekonać się osobiście, jak jest naprawdę i w konsekwencji dowiedzieć się czegoś nowego i być może zmienić swoje postrzeganie i nastawienie.

 

Gośćmi projektu będą:

Matka Wielodzietnej Rodziny – 4 stycznia

Romka – 7 stycznia

Trzeźwa Alkoholiczka – 8 stycznia

Samotna Matka – 10 stycznia

Uchodźczyni – 12 stycznia

Rodzic Dziecka z In Vitro – 18 stycznia

Były Ksiądz – 20 stycznia

Lesbijka – 21 stycznia

Osoba z Niepełnosprawnością – 24 stycznia

Osoba Transpłciowa – 27 stycznia

 

Spotkania odbywają się od godziny 17:00 do 20:00 i są bezpłatne. Obowiązują zapisy w recepcji lub online: recepcja@alternatywy.art.

 

Wydarzenie trwa do 15 lutego. Zapraszamy do Galerii „Alternatywy”!

 

Projekt nie realizuje celów politycznych, religijnych, ideologicznych, reklamowych i niezgodnych z prawem.

 

Oprawa wizualna: Anna Maria Karczmarska, Mikołaj Małek
Instalacja dźwiękowa: Marcin Lenarczyk, Iza Dzieszuk, Mewa Chabiera / EarWorks&SoundTravel
Kuratorka: Agnieszka Sural

Partnerzy: Fundacja Tulipan, Fundacja Doktora Woronowicza Zależni Niezależni, Fundacja Witryna

Zachęcamy do śledzenia komunikatów na naszej stronie internetowej (alternatywy.art) oraz w mediach społecznościowych (facebook.com/alternatywy.art).    

W razie dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu telefonicznego: 22 276 20 71 lub mailowego: promocja@alternatywy.art.

 

Ciekawostki

Oczyszczające zabiegi na twarz – co wybrać?

Podolog dla seniora - czy jest konieczny?

Pergole tarasowe - idealne rozwiązanie dla twojego domu

Jak sobie radzić z chronicznym zmęczeniem?

Rolety - przewodnik po dostępnych rodzajach

Zatańcz ze mną!

Ekspresy do kawy - pomysł na dobry poranek

Kiedy warto skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej?

Przełom w biznesie franczyzowym – zabezpieczenie przed ryzykiem ekonomicznym

Zwierzak w prezencie – i co dalej?

Jakie suplementy przyjmować będąc wegetarianinem?

Dlaczego warto uczyć dzieci rysunku?

Prywatne przedszkole - wszystko co najlepsze dla twojego dziecka

Jak przygotować teczkę rysunkową?

Dlaczego warto zamieszkać na Ochocie?

Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego?

Odżywki białkowe - wsparcie diety nie tylko dla sportowców

Buty dziecięce marki bobux - zdrowie, wygoda i najwyższa jakość wykonania

Opieka nad bliskimi zmagającymi się z NTM

Jak uczyć się podczas studiów, by osiągać dobre wyniki?

Żywopłot – praktyczne przemyślenia

Jaki prezent na Wielkanoc wybrać?

Sale zabaw dla dzieci. Zabawa na sto dwa!

Kiedy zdecydować się na meble na wymiar?

Jaki ekran wybrać do kina samochodowego lub plenerowego?

Jak zachęcić dziecko do aktywności na zewnątrz nawet w deszczowe dni?

Umowa o pośrednictwo - do czego zobowiązuje i czy warto ją podpisać?

Przedszkole Pruszków - wybierz Koziołki

Jaki sport warto uprawiać na wiosnę

Systemy gipsowe – na jaki się zdecydować?

Jakie efekty może przynieść nauka poprzez zabawę

Jak dbać o dobrą jakość lodowiska?

Jeśli nie garaż murowany, to może blaszany?

Kropelkowe nawadnianie ogrodów – co warto o nim wiedzieć?

Liceum dla dorosłych - sposób na uzupełnienie wykształcenia

Najlepsze imprezy techno w tym roku - na co zarezerwować bilety już dziś?

Najtańsze mieszkania w polskich miastach - ranking nieruchomości

3 sukienki, które założysz do pracy i nie zaburzysz dress-code’u!

Tak to miało być...

Rozwiń swoje hobby - kurs rysunku w Warszawie

Domy Krępa - połączenie spokoju przedmieść z wygodą centrum miasta

Pomoc drogowa na terenie Warszawy

Zakupy z personal shopperem

5 pomysłów na prezent ślubny

Historia zakładów bukmacherskich w Polsce

Buty dla dzieci - jak wybrać właściwą parę?

Jak rozwijać mięśnie na siłowni? Garść praktycznych porad

Problemy ze snem?

Dobry catering dietetyczny w Warszawie, czyli jaki? Podpowiadamy, jak wybrać dietę pudełkową

Firma sprzątająca biura – czy sprawdzi się jako biznes?

Auto detailing – 3 sposoby na odzyskanie dawnego wyglądu samochodu

Copix najlepszy serwis kserokopiarek Konica Minolta

Jak wybrać ekipę do remontu mieszkania w Warszawie?

Nie nudź się w domu – posłuchaj najlepszych koncertów

Jak sprawdzają się ekspresy marki Krups?

Kolory szat liturgicznych - jakie mają znaczenie?

Jak mieszka się na Mokotowie?

Biuro rachunkowe – pomoc ważniejsza niż może się to wydawać!

Szkolenia i kursy pedagogiczne dla opiekunów żłobkowych i przedszkolnych

Odkryj magiczny świat wraz z Elle i Lottie

Loty w tunelu aerodynamicznym w Warszawie

Muzyka, której szukasz

Jak zaplanować remont w mieszkania?

Niebo nad Polską pełne samolotów

Discovery Phase For Software Development: How Much Does It Cost?

Dlaczego należy chronić się przed stonkami ziemniaczanymi?

Podłoga drewniana – idealna do każdego wnętrza

Euforia czy tragedia? Jakie oczekiwania przed Euro 2020?

Jak ubierać niemowlę na wiosnę?

Event firmowy? Tylko z Agencją Argentum Event!

Zrezygnuj z tłuszczu, ale nie ze smaku – czym podkręcić smak niskotłuszczowych dań?

Zabawki dla dzieci w każdym wieku

Co zrobić, żeby szybko zasnąć?

Dobry psycholog rodzinny w Warszawie - profesjonalna pomoc w PsychoCare

Sterowanie oświetleniem - urządzamy inteligentny dom

Specjalny wysłannik donosi...

To nie musi kosztować...

Jaką umowę podpisać z wykonawcą usługi?

Popularne festiwale - bilety na imprezy masowe

Ubezpieczenia w Warszawie dla posiadaczy samochodów osobowych – o czym warto pamiętać?

How to Build a Great Web & Mobile Marketplace

Torebki Monnari - listonoszki i shopperki na jesień 2021

W jaki sposób przygotować się do łowienia ryb zimą?

Kiedy powinno się rozpocząć terapię DDA lub DDD?

Na jaki kurs niemieckiego online warto się zapisać?

Naprawa iphone

Medical App Development

Czym się charakteryzują lampy UV do wody?

Komplet dresowy - jak nosić i z czym łączyć?

Bez wychodzenia z domu – gdzie w stolicy najlepiej zamówić burgera

Festiwale muzyczne – jak wybrać najlepszy?

Tu o bezpieczeństwo dba Pikuś - ubezpieczenie nie tylko dla Uczniów

Rola gier w rozwoju dzieci

Powiadom o imprezie

Info na czerwony pasek PSI

Zamów fotoletter

Wolna sobota

Alternatywy w styczniu

 

Repertuar Ursynowskiego Centrum Kultury „Alternatywy”
Styczeń 2022

 

5.01 (środa) 19:00
kino „Supernova” |93 min.
reż. Harry Macqueen 
sala Szekspir | bilety: 10/15 zł

Sam i Tusker są razem od ponad 20 lat i kochają się bezgranicznie. Kiedy okazuje się, że niedługo mogą zostać rozdzieleni przez chorobę Tuskera, wyruszają w długą podróż i cieszą się z każdej wspólnie spędzonej chwili. Z każdym kolejnym dniem odkrywają jednak, że podchodzą zupełnie inaczej do tego, co jeszcze przed nimi, a ich związek zostaje wystawiony na najtrudniejszą próbę.

 

7.01 (piątek) 18:00
literatura „Podróże z Pazurem” – spotkanie z Izabellą i Piotrem Miklaszewskimi
sala Bareja | wstęp wolny, obowiązują wejściówki

Izabella i Piotr Miklaszewscy są podróżnikami, autorami bloga „Podróże z Pazurem” i współtwórcami komiksu pod tym samym tytułem. Bohaterowie spotkania odwiedzili 37 państw na 5 kontynentach, przejechali ponad 60 tys. kilometrów i przepłynęli ponad 3,5 tys. mil morskich. Wspinali się na góry mierzące ponad 5 tys. metrów i przekroczyli Amazonkę. „Próba okrążenia świata bez korzystania z samolotu i w towarzystwie psa zamieniła się w nasz tryb życia” – mówią Iza i Piotr Miklaszewscy, którzy próbują opowiadać o swoich podróżniczych doświadczeniach, zwracając uwagę na istotne kwestie ekologiczne i społeczne.

 

8.01 (sobota) 18:00
muzyka „Nad pięknym, modrym Dunajem”. Koncert noworoczny
120 min. (przerwa 15 min.)         
sala Szekspir | bilety: 20/30 zł

Koncert noworoczny w wiedeńskim stylu. Niepowtarzalny klimat zapewni muzyka wybitnych kompozytorów, między innymi Johanna (ojca) i Johanna (syna) Straussów, Emmericha Kálmána, Franza Lehára, Karla Zellera, Iona Ivanovicia i Roberta Stolza. Wystąpią znakomici soliści śpiewacy: primadonna operetki Małgorzata Długosz (sopran), pierwszy amant Andrzej Wiśniewski (tenor), solistka Polskiego Baletu Narodowego Ana Kipschidze, tancerz i choreograf Eduard Bablidze, wirtuoz skrzypiec Kamila Malik, utalentowani uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. R. Turczynowicza w Warszawie w towarzystwie Orkiestry Romantica. Koncert poprowadzi Anna Barańska-Wróblewska.

 

9.01 (niedziela) 12:00
kino (7+) „Jak ocalić smoka” | 82 min.
reż. Katarina Launing     
sala Bareja| bilety: 10 zł

W sennym miasteczku trwają przygotowania świąteczne. Mieszkańcy pochłonięci są przystrajaniem choinek i pieczeniem ciast. Wyjątkiem jest tajemnicza Sara, która, nie mając gdzie mieszkać, wkrada się do pustych domów w poszukiwaniu jedzenia i ciepła. Kiedy nakrywa ją niezdarny Mortimer, a przez okno piwnicy wpada zagubiony smok, wszystko wywraca się do góry nogami. Przejęci losem stworzenia Sara i Mortimer postanawiają pomóc mu w powrocie do baśniowego świata. Okazuje się, że wcale nie jest to proste zadanie…

 

9.01 (niedziela) 18:00
muzyka Włodzimierz Nahorny Trio
sala Szekspir | bilety: 20/30 zł

W programie koncertu znajdą się utwory stanowiące przekrój twórczości kompozytora, pianisty i saksofonisty Włodzimierza Nahornego – autora przeboju „Jej portret” i głośnego albumu „Heart”, a także odważnych interpretacji twórczości Karola Szymanowskiego i Fryderyka Chopina. Jako saksofonista Włodzimierz Nahorny występował między innymi z zespołami Andrzeja Trzaskowskiego i Andrzeja Kurylewicza, a bez jego udziału nie sposób wyobrazić sobie debiutanckiego albumu grupy Breakout.

 

11.01 (wtorek) 19:00
literatura  Alternatywy” i Muzeum Warszawy: spotkanie wokół książki „Niewidoczne. Historie warszawskich służących”
sala Mrożek | wstęp wolny, obowiązują wejściówki

Służące, ciche i nieznane bohaterki warszawskiej codzienności, to główne postacie książki „Niewidoczne. Historie warszawskich służących”. Opowieść o nich zaczyna się na przełomie XIX i XX w., kiedy zawody związane z usługami domowymi wykonywała blisko jedna czwarta osób pracujących w stolicy, a zdecydowaną większość z nich stanowiły kobiety. Autorzy i autorki tekstów zamieszczonych w niniejszej publikacji opisują losy służących w sposób podmiotowy, a przy tym – niezwykle barwnie i ciekawie. Przyglądają się procesom ich zatrudniania, badają różnice kulturowe pomiędzy nimi i ich chlebodawcami, analizują kierowany do nich przekaz (również polityczny), a także skalę uprzedzeń napędzających konflikty klasowe. Co więcej, badaczki i badacze nie zatrzymują się na tym, co było, ale nawiązują do współczesności: zastanawiają się, co stało się z pracą domową po 1945 r. i kto – oraz na jakich warunkach – obecnie ją wykonuje.

 

12.01 (środa) 19:00
kino „Bukolika” | 70 min.
reż. Karol Pałka  
sala Szekspir | bilety: 10/15 zł

Film dokumentalny. Danusia i jej córka Basia żyją gdzieś na obrzeżach świata, zgodnie z rytmem i prawami natury, wśród zwierząt i duchów umarłych. Ich enklawa daje spokój oraz poczucie bezpieczeństwa, lecz wywołuje tęsknotę za kontaktem z drugim człowiekiem. „Bukolika” to poruszająca przypowieść o ludziach żyjących inaczej niż pozostali oraz czuła obserwacja, z której rodzi się ciekawość i próba zbliżenia.

 

13.01 (czwartek) 19:00
kino „Wróg doskonały” | 88 min. | Best Film
reż.
Kike Maíllo     
sala Szekspir | bilety: 10/15 zł

Pierwsza anglojęzyczna rola główna Tomasza Kota. Po skończonym wykładzie uznany architekt polskiego pochodzenia Jeremiasz Angust usiłuje dostać się na lotnisko. Po drodze zatrzymuje go roztargniona dziewczyna, która tak jak on chce zdążyć na swój samolot. Oboje są zmuszeni czekać na kolejny lot. Początkowo ich rozmowa wydaje się zabawą w uwodzenie, jednak stopniowo przekształca się w niebezpieczną grę. Jeremiasz, coraz bardziej zirytowany niechcianym towarzystwem, nie jest w stanie uwolnić się od natrętnej współpasażerki, a tymczasem dziewczyna popycha architekta ku coraz mroczniejszej pułapce...

 

14.01 (piątek) 20:00
muzyka Angela Gaber & Tomasz Dybała | „Dobre duchy”
60 min.
sala Bareja | bilety: 20 zł

Wokalistka Angela Gaber i gitarzysta Tomasz Dybała zapraszają na muzyczną podróż przez kultury i tradycje: od Bieszczad aż po Azję Wschodnią. Angela Gaber to znana na scenie folkowej artystka, która poszukuje inspiracji w muzyce różnych kultur, kontakcie z przyrodą i własnych intuicjach. Na swoim koncie ma trzy płyty, na których śpiewa zarówno tradycyjne pieśni karpackie, jak i autorskie piosenki. Gaber stosuje szeroką gamę technik wokalnych, nawiązując do ludowych tradycji, dziecięcych zabaw głosem czy odrealnionej ekspresji prewerbalnej. Artystce na scenie towarzyszy Tomasz Dybała grający na gitarze i bouzouki.

 

15.01 (sobota) 16:00
cykl „Jak u Barei”
sala Szekspir | wstęp wolny, obowiązują wejściówki

Trzecie spotkanie z cyklu poświęconego Stanisławowi Barei i jego kultowemu serialowi „Alternatywy 4”. Rafał Dajbor, autor książki „Jak u Barei, czyli kto to powiedział” poprowadzi spotkanie z Marcinem Rychcikiem, autorem biografii Romana Wilhelmiego. Zaraz po rozmowie pokażemy trzeci odcinek serialu, który rozsławił Ursynów.

 

16.01 (niedziela) 12:00
kino (4+) „Filonek Bezogonek” | 67 min.
reż.
Christian Ryltenius 
sala Bareja | bilety: 10 zł

Kiedy w domu Birgitty pojawia się kotek Filonek, dziewczynka odczuwa wielką radość. Jednak Filonek, jak każdy kot, chodzi własnymi ścieżkami i pewnego dnia gubi się w lesie. Niebezpieczna wędrówka prowadzi go do wielkiego miasta, gdzie poznaje cały zastęp barwnych postaci. Może znajdzie się wśród nich ktoś, kto wskaże Filonkowi drogę do domu?

 

18.01 (wtorek) 19:00
literatura „Koniec lipca” – spotkanie z Marią Rostocką
sala Mrożek | wstęp wolny, obowiązują wejściówki

Spotkanie z autorką powieści graficznej „Koniec lipca”. Akcja tego utworu toczy się w połowie lata w małej miejscowości. Dwunastoletni Alek, wysłany przez matkę na wakacje do domu babci, stara się znaleźć jakieś zajęcie, by zabić nudę, ale także by odpędzić dręczącą myśl: „On tutaj jest. Tuż obok. Wystarczy przejść przez łąkę”… Zaraz zacznie się sierpień. Jeszcze tylko piątek, sobota i niedziela, i już nic nie będzie takie samo jak wcześniej.

 

19.01 (środa) 18:00
kino „Faraon” | 175 min.
reż. Jerzy Kawalerowicz
sala Szekspir | bilety: 10/15 zł
Pokaz specjalny odrestaurowanego arcydzieła Jerzego Kawalerowicza. Bohaterem filmu jest młody następca tronu w starożytnym Egipcie, Ramzes XIII, który usiłuje zreformować kraj pozostający pod faktyczną władzą kapłanów, w szczególności zaś – pod władzą arcykapłana Herhora. Sytuację Ramzesa komplikuje uczucie do Żydówki Sary. Jerzy Kawalerowicz traktował adaptację powieści Prusa jako szczególne wyzwanie. Zrealizowany w Zespole Filmowym „Kadr” film był kręcony przez trzy lata, z udziałem nawet dwóch tysięcy statystów w scenach batalistycznych. Zdjęcia powstawały w Uzbekistanie, w Egipcie oraz w łódzkiej wytwórni filmowej. „Faraon” został nominowany do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, był także pokazywany na zamknięcie 19. MFF w Cannes. Pokazowi będzie towarzyszyć prelekcja krytyka Sebastiana Smolińskiego.


20.01 (czwartek) 19:00
kino „Ostatni komers” | 84 min.
reż.
Dawid Nickel
sala Szekspir | bilety: 10/15 zł

Ostatni tydzień nauki w gimnazjum w polskim miasteczku. W oczekiwaniu na imprezę grupa uczniów, tytułowy komers, spędza czas na miejskim basenie. W ciągu kilku dni posmakują zauroczeń, odrzucenia i pierwszych zawiedzionych nadziei. Zapis ich doświadczeń staje się zwieńczeniem okresu gimnazjalnego i jednocześnie portretem współczesnej młodzieży poszukującej tożsamości, przynależności i więzi. Pokazowi będzie towarzyszyć prelekcja krytyka Radosława Korzyckiego.

 

 

21.01 (piątek) 20:00
muzyka Tęskno | „Ginczanka – Tęskno gra poezję”. Koncert premierowy
sala Szekspir | bilety: 20/30 zł

Tęskno to projekt wokalistki, kompozytorki i autorki tekstów Joanny Longić. Jej muzykę charakteryzuje rozpoznawalne brzmienie, które łączy klasyczne instrumentarium z subtelną elektroniką i poetyckimi tekstami. Ostatnio artystka wzięła na warsztat twórczość poetki Zuzanny Ginczanki, wzbogacając liryczne teksty skrupulatnie skomponowaną muzyką wykonywaną w szerokim, dziewięcioosobowym składzie.

 

22.01 (sobota) i 23.01 (niedziela) 10:00, 11:00, 12:00
„Międzypokoleniowe taekwondo”

warsztaty w parach: babcia lub dziadek i wnuczka lub wnuk
sala Isadora | bilety: 10 zł (za parę)

Dziadkowie od wnuków czy wnuki od dziadków? Kto od kogo czerpie więcej energii? Kto ma więcej chęci do zabawy i bardziej lubi zmęczyć się na sali? Teraz mamy okazję przekonać się o tym na zajęciach, które organizujemy z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka. Pobawimy się wspólnie przy muzyce, a przy okazji nauczymy podstaw samoobrony. Będzie super!

22.01 (sobota) 15:00
cykl Sąsiedzi zapraszają sąsiadów:Kawałeczek smyczka
60 min.
sala Szekspir | wstęp wolny, obowiązują wejściówki

Koncert dzieci z Warszawskiego Centrum Suzuki, miejsca, gdzie uczą się one kochać muzykę i dorastają wraz z nią. Motto szkoły brzmi: „Karmieni miłością” – co widać i słychać na każdym koncercie. W programie karnawałowego występu znalazły się utwory muzyki klasycznej, rozrywkowej oraz kolędy w unikalnych opracowaniach. Będzie inspirująco, radośnie i interaktywnie. Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu „Sąsiedzi zapraszają sąsiadów”, którego celem jest popularyzowanie twórczości artystów związanych z Ursynowem.

 

23.01 (niedziela) 12:00
kino (7+) „Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię” | 82 min.
reż. Lorenzo Mattotti  
sala Bareja | bilety: 10 zł

Wędrowny opowiadacz i jego mała asystentka spotykają w jaskini starego niedźwiedzia. Opowiadają mu historię słynnej inwazji jego braci na Sycylię. A było to tak: stado niedźwiedzi, pod przywództwem swojego króla, wyrusza na poszukiwanie porwanego przez ludzi królewskiego syna. Zwierzęta trafiają do ludzkiej krainy, która nie jest im przyjazna. Czy te dwa światy uda się ze sobą pogodzić?

 

23.01 (niedziela) 17:00
taniec Woda na Młyn | „Pogranicza”. Koncert urodzinowy
75 min.      
sala Szekspir | bilety: 30 zł

Woda na Młyn powraca po przerwie! A główną inspiracją nowego repertuaru stały się tańce Łemków i Rusinów karpackich, ale przede wszystkim to, co dziś dzieje się z rusińską muzyką – jak jest ona ożywiana, przetwarzana i grana. Tak powstała choreografia „LemKolaż”, której założeniem jest brak fabuły, surrealizm, nielinearność, wyrazistość i jaskrawość podkreślone także współczesnymi kostiumami nawiązującymi do ludowych strojów Rusnaków. Drugi filar koncertu to kompozycja „Kresy” oparta na tańcach z pogranicza polsko-litewsko-ruskiego, a więc z terenów nizinnych, leśnych, nadrzecznych.

 

25.01 (wtorek) 19:00
literatura „Kości, które nosisz w kieszeni” – spotkanie z Łukaszem Barysem
sala Mrożek | wstęp wolny, obowiązują wejściówki

Spotkanie z autorem jednego z najgłośniejszych debiutów literackich 2021 r. Pod naszymi domami piętrzą się kości. Można po nie sięgnąć i schować je do kieszeni. Zmarli nie lubią siedzieć w grobach, księżniczka zamienia się w rzekę, włókniarki straszą w centrum handlowym albo opowiadają o dawnych czasach i niedostatku. Bohaterka zmaga się z rodziną, historią i codziennością pełną norm i zasad, do których nie sposób się dostosować.

 

26.01 (środa) 19:00
kino Sound of Metal | 120 min.
reż. Darius Marder         
sala Szekspir | bilety: 10/15 zł

Mają tylko siebie i muzykę. Ruben jest pełnym pasji perkusistą, a Lu przebojową wokalistką. Gdy ruszają w trasę koncertową, a marzenie o wydaniu debiutanckiej płyty jest na wyciągnięcie ręki, Ruben z dnia na dzień zaczyna tracić słuch. W jednej chwili życie, które dotąd znał i kochał, lega w gruzach, a przyszłość staje się wielką niewiadomą. Jego dziewczyna Lu nie daje jednak za wygraną i postanawia zrobić wszystko, by uratować Rubena i to, co ich dotąd łączyło.

 

27.01 (czwartek) 12:00
kino „1970” | 70 min.
reż. Tomasz Wolski
sala Szekspir | bilety: 10/15 zł

Kiedy w „1970” roku wybuchają protesty, w Warszawie zbiera się sztab kryzysowy. W ruch idą milicyjne pałki, padają strzały. Poprzez archiwalne nagrania i animacje obserwujemy mechanizmy władzy, a „1970” staje się filmową opowieścią o buncie – przedstawionym z punktu widzenia oprawców. Po pokazie odbędzie się spotkanie z reżyserem, który opowie o kulisach pracy nad filmem. Spotkanie poprowadzi krytyk Sebastian Smoliński.

 

27.01 (czwartek) 19:00
kino „Ostatni etap”  | 111 min.
reż. Wanda Jakubowska
sala Szekspir | bilety 10/15 zł

Jeden z najwcześniejszych filmów poruszających tematykę Zagłady, częściowo zrealizowany na terenie obozu Auschwitz-Birkenau. Akcja filmu obejmuje kilka równoległych wątków. Marta jest polską Żydówką, tłumaczką, działa w obozowym ruchu oporu; ginie podczas próby ucieczki. Rosyjska więźniarka – lekarka Eugenia, próbująca ratować chorych, zostaje poddana torturom i stracona. Niemiecka komunistka Anna trafia do obozowego bunkra. Reżyserka Wanda Jakubowska, była więźniarka obozu, przekazała w swoim filmie syntetyczny obraz rzeczywistości obozowej: tragiczne losy więźniarek i sadyzm niemieckiej załogi. W efekcie „Ostatni etap” to jeden z najbardziej wstrząsających obrazów II wojny światowej.

 

28.01 (piątek) 20:00
muzyka Mordor Muzik
sala Bareja | bilety: 20 zł

„Polski grime, a nie szanty” – rapowali w przebojowym „Nie wiem jak ty” prekursorzy brytyjskiej muzyki basowej na rodzimej scenie. Od tamtej pory minęły lata, a fani Mordor Muzik wciąż czekali na debiutancki album poznaniaków. Ten ukazał się jesienią 2021 roku, zbierając bardzo pozytywne recenzje zarówno w środowisku hiphopowym, jak i w ogólnopolskich mediach. Na albumie „Mordor CD” członkowie składu, Ginger i Majki, prezentują autorską wariację na temat brytyjskiej muzyki elektronicznej. Także w „Alternatywach” rozbrzmią charakterystyczne połamane rytmy i głębokie basy.

 

30.01 (niedziela) 18:00
muzyka Komety | Koncert w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
sala Szekspir | wstęp wolny, obowiązują wejściówki

„Bal nadziei” to tytuł jednego z przebojów zespołu Komety. To także trafne określenie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która 30 stycznia już po raz 30. zagra w całym kraju. Także w Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy”, gdzie będziemy gościć Lesława i jego kultowy zespół. Uformowany w 2002 roku jako następca Partii, ma na koncie siedem albumów studyjnych i piosenki, które wpisały się na stałe w muzyczny obraz Warszawy. Także Ursynowa – by wspomnieć utwory „Ursynów Calling” czy „Ostatnie lato XX wieku” rozgrywające się „Pod bezchmurnym niebem/ Na Północnym Ursynowie”. Przed koncertem będzie okazja, aby wesprzeć Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Support przed Kometami zagra zespół Pavement Pizza.

 

13.01 (czwartek) i 27.01 (czwartek) godz. 18:00
projekt Hip hop szansą
Cykl poświęcony ludziom nieodłącznie związanym z kulturą hip hop. Raperzy, didżeje, producenci spotykają się ze słuchaczami i słuchaczkami, a z pasjonujących rozmów płyną inspirujące wnioski.

 

„Obcy. Inny. Gość” | Projekt społeczno-artystyczny, czyli tymczasowa „wypożyczalnia ludzi”

Projekt społeczno-artystyczny „Obcy. Inny. Gość” podejmuje próbę obalenia stereotypów i pozbycia się uprzedzeń w jeden dzień. Przestrzeń Galerii „Alternatywy” na kilka tygodni zamieniła się w wypożyczalnię ludzi, w miejsce dialogu i porozumienia, wymiany wiedzy i doświadczenia. Jest to również okazja do spotkania osób, które nie zawsze są w społeczeństwie akceptowane, często za to wykluczane ze względu na religię, pochodzenie, orientację seksualną, wygląd lub styl życia.

 

Tymczasowa „wypożyczalnia ludzi” to miejsce, w którym się czyta, słucha i rozmawia. Można tu „pożyczyć” na 30 minut Prawdziwą Osobę – osobę z grup postrzeganych stereotypowo lub spotykających się na co dzień z uprzedzeniami. Miejsce działa tak, jak zwykła wypożyczalnia. Czytelniczka lub czytelnik wybiera Osobę, a następnie ją „wypożycza”. Może porozmawiać z Prawdziwą Osobą o jej życiu, osobistych doświadczeniach, sytuacjach, w których się znajduje. Może wejść z Prawdziwą Osobą w dialog, może jej zadać pytania na dowolny temat, np. którego nie można by było podjąć w zwykłym życiu. Obie strony otrzymują tutaj możliwość skonfrontowania swoich wyobrażeń na temat danej grupy z rzeczywistością. Mogą przekonać się osobiście, jak jest naprawdę i w konsekwencji dowiedzieć się czegoś nowego i być może zmienić swoje postrzeganie i nastawienie.

 

Gośćmi projektu będą:

Matka Wielodzietnej Rodziny – 4 stycznia

Romka – 7 stycznia

Trzeźwa Alkoholiczka – 8 stycznia

Samotna Matka – 10 stycznia

Uchodźczyni – 12 stycznia

Rodzic Dziecka z In Vitro – 18 stycznia

Były Ksiądz – 20 stycznia

Lesbijka – 21 stycznia

Osoba z Niepełnosprawnością – 24 stycznia

Osoba Transpłciowa – 27 stycznia

 

Spotkania odbywają się od godziny 17:00 do 20:00 i są bezpłatne. Obowiązują zapisy w recepcji lub online: recepcja@alternatywy.art.

 

Wydarzenie trwa do 15 lutego. Zapraszamy do Galerii „Alternatywy”!

 

Projekt nie realizuje celów politycznych, religijnych, ideologicznych, reklamowych i niezgodnych z prawem.

 

Oprawa wizualna: Anna Maria Karczmarska, Mikołaj Małek
Instalacja dźwiękowa: Marcin Lenarczyk, Iza Dzieszuk, Mewa Chabiera / EarWorks&SoundTravel
Kuratorka: Agnieszka Sural

Partnerzy: Fundacja Tulipan, Fundacja Doktora Woronowicza Zależni Niezależni, Fundacja Witryna

Zachęcamy do śledzenia komunikatów na naszej stronie internetowej (alternatywy.art) oraz w mediach społecznościowych (facebook.com/alternatywy.art).    

W razie dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu telefonicznego: 22 276 20 71 lub mailowego: promocja@alternatywy.art.

 

Adres

02-776 Warszawa, ul. Indiry Gandhi 9

Termin

Od 2022-01-07 , Do 2022-01-30

Organizator

Ursynowskie Centrum Kultury "Alternatywy"

02-776 Warszawa, ul. Indiry Gandhi 9

E-mail:
biuro@alternatywy.art

WWW:
www.alternatywy.art

Zobacz na mapie

Reklama

Ciekawostki