• ul. Jórskiego 22; 03-584 Warszawa
  • Tel. 22/6789666

 

IMPREZY / kultura i wiedza

Festiwal Sinfonia Varsovia

Adres

Warszawa

Termin

Od 2024-05-13
Do 2024-06-09

 24. Festiwal Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu

– muzyczne tournée po Warszawie

13 maja – 9 czerwca 2024

Sala Moniuszki, Teatr Wielki - Opera Narodowa (pl. Teatralny 1)
Nowa Miodowa (ul. Rakowiecka 21)
Audytorium, Muzeum Historii Polski (ul. Gwardii 1)
Teatr Lalka (pl. Defilad 1)
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego (ul. Modzelewskiego 59)
Pawilon Koncertowy Sinfonii Varsovii (ul. Grochowska 272)

Ogłoszony został program 24. Festiwalu Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu. Między 13 maja a 9 czerwca muzycy Sinfonii Varsovii odbędą tournée po Warszawie, występując z zaproszonymi gośćmi na sześciu scenach stolicy. W programie premiery, koncerty symfoniczne i kameralne, wydarzenia dla najmłodszej publiczności, nowe muzyczne formaty. Wystąpią m.in. wiolonczelista Jakob Kullberg, skrzypek Jakub Haufa oraz śpiewacy i śpiewaczki Iwona Sobotka, Agnieszka Rehlis, Tadeusz Szlenkier i Tomasz Konieczny. Orkiestrę poprowadzą Henrik Nánási, Christopher Austin, Daniel Mieczkowski i Joolz Gale. 18 kwietnia start sprzedaży biletów na koncert inauguracyjny, 25 kwietnia – na pozostałe wydarzenia festiwalu.

Podróż przez Warszawę

Wobec trwającej budowy centrum muzycznego Sinfonii Varsovii na warszawskim Kamionku tegoroczna edycja wychodzi poza letni Pawilon Koncertowy orkiestry, gdzie festiwal odbywał się w całości przez cztery ostatnie lata. To powrót festiwalu do swoich korzeni. Pierwsza jego edycja miała miejsce w 2001 roku z inicjatywy Franciszka Wybrańczyka, twórcy i wieloletniego dyrektora Sinfonii Varsovii. Przez prawie 20 kolejnych lat festiwal gościł w różnych, często nietypowych przestrzeniach koncertowych miasta: domach kultury, kościołach, muzeach czy też na świeżym powietrzu – w amfiteatrach oraz na specjalnie ustawionej scenie na placu Defilad.

W 2024 festiwal ponownie rusza w muzyczną podróż przez Warszawę. Poza Pawilonem Koncertowym orkiestry wydarzenia tegorocznej odsłony odbędą się także w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, audytorium Muzeum Historii Polski, Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Lutosławskiego, Nowej Miodowej – Sali Koncertowej ZPSM Nr 1 i Teatrze Lalka.

20 lat Polski w zjednoczonej Europie

Ważnym wątkiem festiwalu, który spinać będzie program koncertów inauguracyjnego i finałowego, będzie temat przekraczania bariery sceny, włączania publiczności w środek wykonania dzieła muzycznego. Koncert inauguracyjny 13 maja, 19:00 w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej zaangażuje mieszkańców i mieszkanki stolicy pod szyldem Warszawskiego Chóru Obywatelskiego. Wyłonieni w przesłuchaniach chórzyści pod kierunkiem Bartosza Michałowskiego połączą siły z Chórem Filharmonii Narodowej, by utworzyć 120-osobowy zespół wokalny. Wykonają oni wspólnie z Sinfonią Varsovią i gwiazdorską obsadą solistów IX Symfonię d-moll Ludwiga van Beethovena ze słynną finałową Odą do radości, której melodia stała się oficjalnym hymnem Unii Europejskiej.

Organizatorzy chcą tym wydarzeniem uczcić dwa ważne wydarzenia: 20-lecie akcesji Polski do Unii Europejskiej (1 maja 2004) oraz 200-lecie premiery Dziewiątej Beethovena (7 maja 1824), kompozytora-demokraty, wielkiego piewcy wolności, równości i braterstwa ludzkości. W partiach solowych wystąpią Iwona Sobotka (sopran), Agnieszka Rehlis (alt), Tadeusz Szlenkier (tenor) i Tomasz Konieczny (bas), a nad sukcesem całości pieczę sprawować będzie węgierski dyrygent związany m.in. z Komische Oper w Berlinie, Henrik Nánási.

Nowy format: usiądź w orkiestrze!

Koncert finałowy 9 czerwca o 18:00 pozwoli słuchaczom na zmianę perspektywy słuchania. Sinfonia Varsovia w symfonicznym składzie nie stanie na oddzielonej od publiczności scenie, ale jej muzycy siądą rozproszeni w przestrzeni półplenerowego Pawilonu Koncertowego przy Grochowskiej 272. Dzięki temu widzowie będą mogli znaleźć się we wnętrzu orkiestry, krzesło w krzesło z grającymi muzykami i doświadczyć prezentowanych dzieł tak, jak słyszą je sami wykonawcy. Na wieczór składać się będą trzy półgodzinne części, w przerwach między którymi nastąpi zmiana usadzenia publiczności – tak, aby każda chętna osoba miała możliwość wysłuchania wykonania z bliska.

Opowieść o wykonywanej muzyce snuć będą dyrygent Joolz Gale oraz gospodarz wieczoru, dyrektor orkiestry Janusz Marynowski. W repertuarze koncertu znalazły się utwory pozwalające zaprezentować możliwości różnych sekcji zespołu. Będą to dzieła autorstwa takich kompozytorów, jak Samuel Barber (Adagio na smyczki), Béla Bartók (Tańce z Transylwanii BB.102b), Luciano Berio (Wariacje na temat Boccheriniego), Benjamin Britten (Wprowadzenie młodych osób w orkiestrę op. 34), Aaron Copland (Fanfara dla zwykłego człowieka), Alberto Ginastera (Koncert na smyczki op. 33), Paul Hindemith (Symfoniczne metamofozy na tematy Webera) i Siergiej Prokofiew (I Symfonia op. 25 Klasyczna).

Premiery

W ramach festiwalu będą miały miejsce dwie premiery. 4 czerwca o 19:00 w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Lutosławskiego odbędzie się światowe prawykonanie Western – II Koncertu wiolonczelowego Nielsa Rønsholdta. Duński kompozytor średniego pokolenia określa swoje dzieło jako „introwertyczną i subtelną refleksję” na temat „autentyczności i przynależności”, „własnego miejsca na świecie pod względem muzycznym i kulturowym”. Jego tytuł rysuje tożsamościowe napięcie między identyfikacją z tradycją popularnej muzyki amerykańskiej a dziedzictwem europejskiej muzyki klasycznej. Utwór powstał na zamówienie duńskiego wiolonczelisty Jakoba Kullberga, który wykona go tego wieczoru w zestawieniu z Koncertem wiolonczelowym Roberta Schumanna. Program dopełnią dzieła dwóch XX-wiecznych twórców, stanowiące hołdy dla muzycznej przeszłości ich krajów – Fantazja na temat Thomasa Tallisa Anglika Ralpha Vaughana Williamsa oraz Nagrobek Couperina francuskiego kompozytora Maurice’a Ravela. Sinfonię Varsovię poprowadzi Brytyjczyk Christopher Austin.

Natomiast 28 maja o 19:00 w audytorium Muzeum Historii Polski Sinfonia Varsovia da polską premierę Incontri Piotra Mossa z okazji 75. urodzin jego autora, utworu z 1982 roku, otwierającego jego emigracyjny, paryski okres twórczości. Całość koncertu wypełni muzyka kompozytorów zmuszonych do poszukiwania drogi życiowej i twórczej poza granicami swoich krajów. Zabrzmią również Koncert skrzypcowy op. 35 Ericha Wolfganga Korngolda w wykonaniu koncertmistrza Sinfonii Varsovii Jakuba Haufy i Tańce symfoniczne op. 45 Siergieja Rachmaninowa, utwory pisane w latach II wojny światowej w Stanach Zjednoczonych, gdzie obaj twórcy przebywali na emigracji – z nazistowskiej Austrii i sowieckiej Rosji.

Koncerty kameralne i familijne

Podczas festiwalu publiczność będzie mogła posłuchać efektów całorocznej pracy uczestników akademii orkiestrowej Sinfonii Varsovii. 28 maja o 19:00 w Nowej Miodowej – Sali Koncertowej ZPSM Nr 1 akademicy wystąpią w kameralnym repertuarze wspólnie z muzykami Sinfonii Varsovii, pod opieką drugiego koncertmistrza orkiestry, skrzypka Adama Siebersa. Zabrzmi wybór części z III Symfonii Es‑dur op. 55 Eroica Ludwiga van Beethovena oraz z rekonstrukcji oryginalnej wersji I Serenady D-dur op. 11 Johannesa Brahmsa – obie w wersji na nonet instrumentalny, jak również Koncert D-dur na trąbkę i smyczki Giuseppe Tartiniego, będący aranżacją Koncertu E-dur na skrzypce i smyczki DouT 53 kompozytora.

Z kolei 1 czerwca o 11:00 i 13:00 w Teatrze Lalka najmłodsza publiczność będzie mogła się spotkać w dzień dziecka z bajkowym smokiem Bazylkiem i kwintetem dętym orkiestry Sinfonia Varsovia Wind Quintet w składzie Andrzej Krzyżanowski (flet), Arkadiusz Krupa (obój), Radosław Soroka (klarnet), Henryk Kowalewicz (waltornia) i Piotr Kamiński (fagot). Podczas gdy muzycy jeździli po świecie, w magazynie instrumentów Sinfonii Varsovii, dotychczasowym schronieniu smoka, okazało się, że przeprowadzono gruntowne porządki. Teraz z pomocą publiczności trzeba zbudować smoczy dom na nowo: użyć do tego futerałów, muzycznych wspomnień i pamiątek z podróży.

***

Wydarzenia festiwalu opatrzone będą komentarzem przybliżającym słuchaczom program koncertu. Prowadzić je będą Karol Furtak, Monika Pasiecznik, Malina Sarnowska, Joolz Gale i Janusz Marynowski.

Bilety na koncert inauguracyjny festiwalu w cenach 35–127 zł dostępne od 18 kwietnia w kasach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej oraz na stronie: https://butik.teatrwielki.pl/.

Bilety normalne i ulgowe na pozostałe wydarzenia festiwalu w cenach 25–60 zł w sprzedaży od 25 kwietnia: w biurze Sinfonii Varsovii, ul. Grochowska 272 (od poniedziałku do piątku, 11:00–17:00), w kasie na miejscu wydarzenia na godzinę przed koncertem oraz na stronie Sinfonii Varsovii: https://www.sinfoniavarsovia.org/poznaj-nasze-wydarzenia/svsm-2024/.

Więcej informacji na temat wydarzeń festiwalu na stronie oraz Facebooku i Instagramie Sinfonii Varsovii.

 

Ciekawostki

How to Build a Great Web & Mobile Marketplace

Opieka nad bliskimi zmagającymi się z NTM

Domy Krępa - połączenie spokoju przedmieść z wygodą centrum miasta

Naprawa iphone

Kontenery na wynajem – idealne rozwiązanie do wywozu gruzu i odpadów

Godność i szacunek w trudnych chwilach

W jaki sposób przygotować się do łowienia ryb zimą?

Agencja eventowa w Warszawie? Wiemy, którą firmę wybrać

Wynajem samochodu na tydzień w Warszawie

Jeśli nie garaż murowany, to może blaszany?

Pomoc drogowa na terenie Warszawy

Popularne festiwale - bilety na imprezy masowe

Twoje dziecko ma ataki histerii? Sprawdź jak mu pomóc radzić sobie z emocjami

Auto detailing – 3 sposoby na odzyskanie dawnego wyglądu samochodu

Zrezygnuj z tłuszczu, ale nie ze smaku – czym podkręcić smak niskotłuszczowych dań?

Biuro rachunkowe – pomoc ważniejsza niż może się to wydawać!

Systemy gipsowe – na jaki się zdecydować?

HPV a brodawki - co warto wiedzieć?

Spodenki rowerowe z wkładką, czyli słuszny wybór dla pasjonatów kolarstwa

Przedszkole Pruszków - wybierz Koziołki

Prywatne przedszkole - wszystko co najlepsze dla twojego dziecka

Co zrobić, żeby szybko zasnąć?

Jak ubierać niemowlę na wiosnę?

Kamizelka wraca na salony

Gdzie sprawdzają się ogrodzenia grzebieniowe i dlaczego je wybrać?

Jaki prezent na Wielkanoc wybrać?

Pergole tarasowe - idealne rozwiązanie dla twojego domu

Alkoholowe inspiracje dla przyszłych par młodych

5 pomysłów na prezent ślubny

Strategie zarządzania kapitałem w zakładach bukmacherskich

Dobry psycholog rodzinny w Warszawie - profesjonalna pomoc w PsychoCare

Jak uczyć się podczas studiów, by osiągać dobre wyniki?

Nie masz pomysłu co podarować siostrze pod choinkę ? Sprawdź te propozycje

Paranoja

Nowa generacja klejów do zabawy - kleje pva

Podolog dla seniora - czy jest konieczny?

Joga w terenie. Jak przygotować się do praktyki w terenie?

Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego?

Petsitters - domy tymczasowe dla zwierząt domowych

Szkolenia i kursy pedagogiczne dla opiekunów żłobkowych i przedszkolnych

Jakie zaproszenia ślubne warto wybrać?

Jakie są korzyści treningu karate dla dzieci?

Sprzątanie biur w Warszawie - adres, który trzeba znać

Event firmowy? Tylko z Agencją Argentum Event!

Jak zaplanować remont w mieszkania?

Ręczne pranie kanapy czy profesjonalne czyszczenie – co wybrać?

Berberyna - czy pomaga na trawienie?

Czym się charakteryzują lampy UV do wody?

Jaki sport warto uprawiać na wiosnę

Jakie suplementy przyjmować będąc wegetarianinem?

Zmiany w Przepisach Podatkowych na Rok 2024: Co Musisz Wiedzieć

Jakie efekty może przynieść nauka poprzez zabawę

Atrakcje w Jantarze

Copix najlepszy serwis kserokopiarek Konica Minolta

Sale zabaw dla dzieci. Zabawa na sto dwa!

3 sukienki, które założysz do pracy i nie zaburzysz dress-code’u!

Bez wychodzenia z domu – gdzie w stolicy najlepiej zamówić burgera

To nie musi kosztować...

Czy dzieci w wieku przedszkolnym potrzebują odzieży chroniącej przed deszczem?

Jak bezproblemowo przeprowadzić remont mieszkania w bloku?

Jak zachęcić dziecko do aktywności na zewnątrz nawet w deszczowe dni?

Sterowanie oświetleniem - urządzamy inteligentny dom

Dlaczego warto zamieszkać na Ochocie?

Jak zaplanować oświetlenie salonu?

Czym jest burza? Jak powstaje i gdzie jest na żywo na mapie

Jak przygotować teczkę rysunkową?

Komu powierzyć sprzątanie mieszkania Warszawa

Który sklep jest najtańszy: Lidl czy Biedronka?

Kiedy zdecydować się na meble na wymiar?

Luksusowe aranżacje: jak stylowo połączyć nowoczesne klamki drzwiowe z ekskluzywnym wystrojem wnętrza?

Festiwale muzyczne – jak wybrać najlepszy?

Zamawianie online

Żywopłot – praktyczne przemyślenia

Dlaczego warto uczyć dzieci rysunku?

Wdrażanie HACCP Warszawa

Jak sprawdzają się ekspresy marki Krups?

Discovery Phase For Software Development: How Much Does It Cost?

Jak najlepiej ubezpieczyć dziecko na rok szkolny 2022/23?

Podróż Polska-Szwajcaria Busem

Zatańcz ze mną!

Historia zakładów bukmacherskich w Polsce

Niebo nad Polską pełne samolotów

Impreza Halloween w Warszawie już w tę sobotę

Jaki ekran wybrać do kina samochodowego lub plenerowego?

Bezpieczne Sylwestrowe Szaleństwo

Kropelkowe nawadnianie ogrodów – co warto o nim wiedzieć?

Kolory szat liturgicznych - jakie mają znaczenie?

Zalety kursów online przygotowujących do matury z matematyki

Automatyzacja procesów rozliczania czasu pracy dzięki biometrii

Luksusowe wille w Konstancinie

Jak dbać o dobrą jakość lodowiska?

Dlaczego warto skorzystać z Bookero

Specjalny wysłannik donosi...

Kiedy powinno się rozpocząć terapię DDA lub DDD?

Przekąski na urodzinowe przyjęcie

Zamki i pałace na Morawach

Ubezpieczenia w Warszawie dla posiadaczy samochodów osobowych – o czym warto pamiętać?

Kiedy warto skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej?

Przełom w biznesie franczyzowym – zabezpieczenie przed ryzykiem ekonomicznym

Firma sprzątająca biura – czy sprawdzi się jako biznes?

Medical App Development

Agencja ochrony Warszawa: zadbaj o bezpieczeństwo na każdym poziomie

Dlaczego należy chronić się przed stonkami ziemniaczanymi?

Dlaczego Firmy Przeprowadzkowe są Potrzebne?

Jaką umowę podpisać z wykonawcą usługi?

Usługi Tworzenia Stron Internetowych

Buty dziecięce marki bobux - zdrowie, wygoda i najwyższa jakość wykonania

Rozwiń swoje hobby - kurs rysunku w Warszawie

Muzyka, której szukasz

Klamki do drzwi - na jakie aspekty zwrócić uwagę podczas ich wyboru?

Czy warto zlecić remont firmie?

5 pomysłów na zabawę z psem

Odżywki białkowe - wsparcie diety nie tylko dla sportowców

Kompleksowe sprzątanie mieszkania - Warszawa, Kraków, Wrocław

Kursy maturalne w Warszawie

Opuchlizna nóg - jak z nią walczyć?

Wykorzystanie uprawnień budowlanych w małych i dużych przedsiębiorstwach

Euforia czy tragedia? Jakie oczekiwania przed Euro 2020?

Ekspresy do kawy - pomysł na dobry poranek

Pokaz mody przerwany przez zabójstwo

Liceum dla dorosłych - sposób na uzupełnienie wykształcenia

Tak to miało być...

Jak zorganizować udany event na gokartach i jakie są koszty?

Lokalne pozycjonowanie stron - dlaczego przedsiębiorcy powinni je stosować?

Problemy ze snem?

Czy warto zatrudnić firmę do sprzątania?

Odkryj magiczny świat wraz z Elle i Lottie

Torebki Monnari - listonoszki i shopperki na jesień 2021

Najlepsze imprezy techno w tym roku - na co zarezerwować bilety już dziś?

Jak rozwijać mięśnie na siłowni? Garść praktycznych porad

Idealne kosze prezentowe na Święta

Loty w tunelu aerodynamicznym w Warszawie

Nie nudź się w domu – posłuchaj najlepszych koncertów

Buty dla dzieci - jak wybrać właściwą parę?

Zabawki dla dzieci w każdym wieku

Oczyszczające zabiegi na twarz – co wybrać?

Ta która przeżyła...

Okulista Warszawa Wesoła - kompleksowa pomoc dla zdrowia oczu

Druk 3D z nylonem

Jak mieszka się na Mokotowie?

Komplet dresowy - jak nosić i z czym łączyć?

Co sprawia największe trudności w nauce języka angielskiego i jak można to zmienić?

Najtańsze mieszkania w polskich miastach - ranking nieruchomości

Na jaki kurs niemieckiego online warto się zapisać?

Zakupy z personal shopperem

Deski gastronomiczne, na które warto zwrócić uwagę

Podłoga drewniana – idealna do każdego wnętrza

Umowa o pośrednictwo - do czego zobowiązuje i czy warto ją podpisać?

Co ile ćwiczyć brzuch?

Dobry catering dietetyczny w Warszawie, czyli jaki? Podpowiadamy, jak wybrać dietę pudełkową

Rola gier w rozwoju dzieci

Przełam rutynę i zorganizuj wyjątkową randkę. Jak? Podpowiadamy!

Zwierzak w prezencie – i co dalej?

Rolety - przewodnik po dostępnych rodzajach

Jak wybrać ekipę do remontu mieszkania w Warszawie?

Jak sobie radzić z chronicznym zmęczeniem?

Jakie buty na jesień? 5 propozycji na ciekawe stylistyki

Powiadom o imprezie

Info na czerwony pasek PSI

Zamów fotoletter

Wolna sobota

Festiwal Sinfonia Varsovia

 24. Festiwal Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu

– muzyczne tournée po Warszawie

13 maja – 9 czerwca 2024

Sala Moniuszki, Teatr Wielki - Opera Narodowa (pl. Teatralny 1)
Nowa Miodowa (ul. Rakowiecka 21)
Audytorium, Muzeum Historii Polski (ul. Gwardii 1)
Teatr Lalka (pl. Defilad 1)
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego (ul. Modzelewskiego 59)
Pawilon Koncertowy Sinfonii Varsovii (ul. Grochowska 272)

Ogłoszony został program 24. Festiwalu Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu. Między 13 maja a 9 czerwca muzycy Sinfonii Varsovii odbędą tournée po Warszawie, występując z zaproszonymi gośćmi na sześciu scenach stolicy. W programie premiery, koncerty symfoniczne i kameralne, wydarzenia dla najmłodszej publiczności, nowe muzyczne formaty. Wystąpią m.in. wiolonczelista Jakob Kullberg, skrzypek Jakub Haufa oraz śpiewacy i śpiewaczki Iwona Sobotka, Agnieszka Rehlis, Tadeusz Szlenkier i Tomasz Konieczny. Orkiestrę poprowadzą Henrik Nánási, Christopher Austin, Daniel Mieczkowski i Joolz Gale. 18 kwietnia start sprzedaży biletów na koncert inauguracyjny, 25 kwietnia – na pozostałe wydarzenia festiwalu.

Podróż przez Warszawę

Wobec trwającej budowy centrum muzycznego Sinfonii Varsovii na warszawskim Kamionku tegoroczna edycja wychodzi poza letni Pawilon Koncertowy orkiestry, gdzie festiwal odbywał się w całości przez cztery ostatnie lata. To powrót festiwalu do swoich korzeni. Pierwsza jego edycja miała miejsce w 2001 roku z inicjatywy Franciszka Wybrańczyka, twórcy i wieloletniego dyrektora Sinfonii Varsovii. Przez prawie 20 kolejnych lat festiwal gościł w różnych, często nietypowych przestrzeniach koncertowych miasta: domach kultury, kościołach, muzeach czy też na świeżym powietrzu – w amfiteatrach oraz na specjalnie ustawionej scenie na placu Defilad.

W 2024 festiwal ponownie rusza w muzyczną podróż przez Warszawę. Poza Pawilonem Koncertowym orkiestry wydarzenia tegorocznej odsłony odbędą się także w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, audytorium Muzeum Historii Polski, Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Lutosławskiego, Nowej Miodowej – Sali Koncertowej ZPSM Nr 1 i Teatrze Lalka.

20 lat Polski w zjednoczonej Europie

Ważnym wątkiem festiwalu, który spinać będzie program koncertów inauguracyjnego i finałowego, będzie temat przekraczania bariery sceny, włączania publiczności w środek wykonania dzieła muzycznego. Koncert inauguracyjny 13 maja, 19:00 w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej zaangażuje mieszkańców i mieszkanki stolicy pod szyldem Warszawskiego Chóru Obywatelskiego. Wyłonieni w przesłuchaniach chórzyści pod kierunkiem Bartosza Michałowskiego połączą siły z Chórem Filharmonii Narodowej, by utworzyć 120-osobowy zespół wokalny. Wykonają oni wspólnie z Sinfonią Varsovią i gwiazdorską obsadą solistów IX Symfonię d-moll Ludwiga van Beethovena ze słynną finałową Odą do radości, której melodia stała się oficjalnym hymnem Unii Europejskiej.

Organizatorzy chcą tym wydarzeniem uczcić dwa ważne wydarzenia: 20-lecie akcesji Polski do Unii Europejskiej (1 maja 2004) oraz 200-lecie premiery Dziewiątej Beethovena (7 maja 1824), kompozytora-demokraty, wielkiego piewcy wolności, równości i braterstwa ludzkości. W partiach solowych wystąpią Iwona Sobotka (sopran), Agnieszka Rehlis (alt), Tadeusz Szlenkier (tenor) i Tomasz Konieczny (bas), a nad sukcesem całości pieczę sprawować będzie węgierski dyrygent związany m.in. z Komische Oper w Berlinie, Henrik Nánási.

Nowy format: usiądź w orkiestrze!

Koncert finałowy 9 czerwca o 18:00 pozwoli słuchaczom na zmianę perspektywy słuchania. Sinfonia Varsovia w symfonicznym składzie nie stanie na oddzielonej od publiczności scenie, ale jej muzycy siądą rozproszeni w przestrzeni półplenerowego Pawilonu Koncertowego przy Grochowskiej 272. Dzięki temu widzowie będą mogli znaleźć się we wnętrzu orkiestry, krzesło w krzesło z grającymi muzykami i doświadczyć prezentowanych dzieł tak, jak słyszą je sami wykonawcy. Na wieczór składać się będą trzy półgodzinne części, w przerwach między którymi nastąpi zmiana usadzenia publiczności – tak, aby każda chętna osoba miała możliwość wysłuchania wykonania z bliska.

Opowieść o wykonywanej muzyce snuć będą dyrygent Joolz Gale oraz gospodarz wieczoru, dyrektor orkiestry Janusz Marynowski. W repertuarze koncertu znalazły się utwory pozwalające zaprezentować możliwości różnych sekcji zespołu. Będą to dzieła autorstwa takich kompozytorów, jak Samuel Barber (Adagio na smyczki), Béla Bartók (Tańce z Transylwanii BB.102b), Luciano Berio (Wariacje na temat Boccheriniego), Benjamin Britten (Wprowadzenie młodych osób w orkiestrę op. 34), Aaron Copland (Fanfara dla zwykłego człowieka), Alberto Ginastera (Koncert na smyczki op. 33), Paul Hindemith (Symfoniczne metamofozy na tematy Webera) i Siergiej Prokofiew (I Symfonia op. 25 Klasyczna).

Premiery

W ramach festiwalu będą miały miejsce dwie premiery. 4 czerwca o 19:00 w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Lutosławskiego odbędzie się światowe prawykonanie Western – II Koncertu wiolonczelowego Nielsa Rønsholdta. Duński kompozytor średniego pokolenia określa swoje dzieło jako „introwertyczną i subtelną refleksję” na temat „autentyczności i przynależności”, „własnego miejsca na świecie pod względem muzycznym i kulturowym”. Jego tytuł rysuje tożsamościowe napięcie między identyfikacją z tradycją popularnej muzyki amerykańskiej a dziedzictwem europejskiej muzyki klasycznej. Utwór powstał na zamówienie duńskiego wiolonczelisty Jakoba Kullberga, który wykona go tego wieczoru w zestawieniu z Koncertem wiolonczelowym Roberta Schumanna. Program dopełnią dzieła dwóch XX-wiecznych twórców, stanowiące hołdy dla muzycznej przeszłości ich krajów – Fantazja na temat Thomasa Tallisa Anglika Ralpha Vaughana Williamsa oraz Nagrobek Couperina francuskiego kompozytora Maurice’a Ravela. Sinfonię Varsovię poprowadzi Brytyjczyk Christopher Austin.

Natomiast 28 maja o 19:00 w audytorium Muzeum Historii Polski Sinfonia Varsovia da polską premierę Incontri Piotra Mossa z okazji 75. urodzin jego autora, utworu z 1982 roku, otwierającego jego emigracyjny, paryski okres twórczości. Całość koncertu wypełni muzyka kompozytorów zmuszonych do poszukiwania drogi życiowej i twórczej poza granicami swoich krajów. Zabrzmią również Koncert skrzypcowy op. 35 Ericha Wolfganga Korngolda w wykonaniu koncertmistrza Sinfonii Varsovii Jakuba Haufy i Tańce symfoniczne op. 45 Siergieja Rachmaninowa, utwory pisane w latach II wojny światowej w Stanach Zjednoczonych, gdzie obaj twórcy przebywali na emigracji – z nazistowskiej Austrii i sowieckiej Rosji.

Koncerty kameralne i familijne

Podczas festiwalu publiczność będzie mogła posłuchać efektów całorocznej pracy uczestników akademii orkiestrowej Sinfonii Varsovii. 28 maja o 19:00 w Nowej Miodowej – Sali Koncertowej ZPSM Nr 1 akademicy wystąpią w kameralnym repertuarze wspólnie z muzykami Sinfonii Varsovii, pod opieką drugiego koncertmistrza orkiestry, skrzypka Adama Siebersa. Zabrzmi wybór części z III Symfonii Es‑dur op. 55 Eroica Ludwiga van Beethovena oraz z rekonstrukcji oryginalnej wersji I Serenady D-dur op. 11 Johannesa Brahmsa – obie w wersji na nonet instrumentalny, jak również Koncert D-dur na trąbkę i smyczki Giuseppe Tartiniego, będący aranżacją Koncertu E-dur na skrzypce i smyczki DouT 53 kompozytora.

Z kolei 1 czerwca o 11:00 i 13:00 w Teatrze Lalka najmłodsza publiczność będzie mogła się spotkać w dzień dziecka z bajkowym smokiem Bazylkiem i kwintetem dętym orkiestry Sinfonia Varsovia Wind Quintet w składzie Andrzej Krzyżanowski (flet), Arkadiusz Krupa (obój), Radosław Soroka (klarnet), Henryk Kowalewicz (waltornia) i Piotr Kamiński (fagot). Podczas gdy muzycy jeździli po świecie, w magazynie instrumentów Sinfonii Varsovii, dotychczasowym schronieniu smoka, okazało się, że przeprowadzono gruntowne porządki. Teraz z pomocą publiczności trzeba zbudować smoczy dom na nowo: użyć do tego futerałów, muzycznych wspomnień i pamiątek z podróży.

***

Wydarzenia festiwalu opatrzone będą komentarzem przybliżającym słuchaczom program koncertu. Prowadzić je będą Karol Furtak, Monika Pasiecznik, Malina Sarnowska, Joolz Gale i Janusz Marynowski.

Bilety na koncert inauguracyjny festiwalu w cenach 35–127 zł dostępne od 18 kwietnia w kasach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej oraz na stronie: https://butik.teatrwielki.pl/.

Bilety normalne i ulgowe na pozostałe wydarzenia festiwalu w cenach 25–60 zł w sprzedaży od 25 kwietnia: w biurze Sinfonii Varsovii, ul. Grochowska 272 (od poniedziałku do piątku, 11:00–17:00), w kasie na miejscu wydarzenia na godzinę przed koncertem oraz na stronie Sinfonii Varsovii: https://www.sinfoniavarsovia.org/poznaj-nasze-wydarzenia/svsm-2024/.

Więcej informacji na temat wydarzeń festiwalu na stronie oraz Facebooku i Instagramie Sinfonii Varsovii.

 

Adres

Warszawa

Termin

Od 2024-05-13 , Do 2024-06-09

Reklama

Ciekawostki