• ul. Jórskiego 22; 03-584 Warszawa
  • Tel. 22/6789666

 

IMPREZY / kultura i wiedza

Festiwal Sinfonia Varsovia

Adres

Warszawa

Termin

Od 2024-05-13
Do 2024-06-09

 24. Festiwal Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu

– muzyczne tournée po Warszawie

13 maja – 9 czerwca 2024

Sala Moniuszki, Teatr Wielki - Opera Narodowa (pl. Teatralny 1)
Nowa Miodowa (ul. Rakowiecka 21)
Audytorium, Muzeum Historii Polski (ul. Gwardii 1)
Teatr Lalka (pl. Defilad 1)
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego (ul. Modzelewskiego 59)
Pawilon Koncertowy Sinfonii Varsovii (ul. Grochowska 272)

Ogłoszony został program 24. Festiwalu Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu. Między 13 maja a 9 czerwca muzycy Sinfonii Varsovii odbędą tournée po Warszawie, występując z zaproszonymi gośćmi na sześciu scenach stolicy. W programie premiery, koncerty symfoniczne i kameralne, wydarzenia dla najmłodszej publiczności, nowe muzyczne formaty. Wystąpią m.in. wiolonczelista Jakob Kullberg, skrzypek Jakub Haufa oraz śpiewacy i śpiewaczki Iwona Sobotka, Agnieszka Rehlis, Tadeusz Szlenkier i Tomasz Konieczny. Orkiestrę poprowadzą Henrik Nánási, Christopher Austin, Daniel Mieczkowski i Joolz Gale. 18 kwietnia start sprzedaży biletów na koncert inauguracyjny, 25 kwietnia – na pozostałe wydarzenia festiwalu.

Podróż przez Warszawę

Wobec trwającej budowy centrum muzycznego Sinfonii Varsovii na warszawskim Kamionku tegoroczna edycja wychodzi poza letni Pawilon Koncertowy orkiestry, gdzie festiwal odbywał się w całości przez cztery ostatnie lata. To powrót festiwalu do swoich korzeni. Pierwsza jego edycja miała miejsce w 2001 roku z inicjatywy Franciszka Wybrańczyka, twórcy i wieloletniego dyrektora Sinfonii Varsovii. Przez prawie 20 kolejnych lat festiwal gościł w różnych, często nietypowych przestrzeniach koncertowych miasta: domach kultury, kościołach, muzeach czy też na świeżym powietrzu – w amfiteatrach oraz na specjalnie ustawionej scenie na placu Defilad.

W 2024 festiwal ponownie rusza w muzyczną podróż przez Warszawę. Poza Pawilonem Koncertowym orkiestry wydarzenia tegorocznej odsłony odbędą się także w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, audytorium Muzeum Historii Polski, Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Lutosławskiego, Nowej Miodowej – Sali Koncertowej ZPSM Nr 1 i Teatrze Lalka.

20 lat Polski w zjednoczonej Europie

Ważnym wątkiem festiwalu, który spinać będzie program koncertów inauguracyjnego i finałowego, będzie temat przekraczania bariery sceny, włączania publiczności w środek wykonania dzieła muzycznego. Koncert inauguracyjny 13 maja, 19:00 w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej zaangażuje mieszkańców i mieszkanki stolicy pod szyldem Warszawskiego Chóru Obywatelskiego. Wyłonieni w przesłuchaniach chórzyści pod kierunkiem Bartosza Michałowskiego połączą siły z Chórem Filharmonii Narodowej, by utworzyć 120-osobowy zespół wokalny. Wykonają oni wspólnie z Sinfonią Varsovią i gwiazdorską obsadą solistów IX Symfonię d-moll Ludwiga van Beethovena ze słynną finałową Odą do radości, której melodia stała się oficjalnym hymnem Unii Europejskiej.

Organizatorzy chcą tym wydarzeniem uczcić dwa ważne wydarzenia: 20-lecie akcesji Polski do Unii Europejskiej (1 maja 2004) oraz 200-lecie premiery Dziewiątej Beethovena (7 maja 1824), kompozytora-demokraty, wielkiego piewcy wolności, równości i braterstwa ludzkości. W partiach solowych wystąpią Iwona Sobotka (sopran), Agnieszka Rehlis (alt), Tadeusz Szlenkier (tenor) i Tomasz Konieczny (bas), a nad sukcesem całości pieczę sprawować będzie węgierski dyrygent związany m.in. z Komische Oper w Berlinie, Henrik Nánási.

Nowy format: usiądź w orkiestrze!

Koncert finałowy 9 czerwca o 18:00 pozwoli słuchaczom na zmianę perspektywy słuchania. Sinfonia Varsovia w symfonicznym składzie nie stanie na oddzielonej od publiczności scenie, ale jej muzycy siądą rozproszeni w przestrzeni półplenerowego Pawilonu Koncertowego przy Grochowskiej 272. Dzięki temu widzowie będą mogli znaleźć się we wnętrzu orkiestry, krzesło w krzesło z grającymi muzykami i doświadczyć prezentowanych dzieł tak, jak słyszą je sami wykonawcy. Na wieczór składać się będą trzy półgodzinne części, w przerwach między którymi nastąpi zmiana usadzenia publiczności – tak, aby każda chętna osoba miała możliwość wysłuchania wykonania z bliska.

Opowieść o wykonywanej muzyce snuć będą dyrygent Joolz Gale oraz gospodarz wieczoru, dyrektor orkiestry Janusz Marynowski. W repertuarze koncertu znalazły się utwory pozwalające zaprezentować możliwości różnych sekcji zespołu. Będą to dzieła autorstwa takich kompozytorów, jak Samuel Barber (Adagio na smyczki), Béla Bartók (Tańce z Transylwanii BB.102b), Luciano Berio (Wariacje na temat Boccheriniego), Benjamin Britten (Wprowadzenie młodych osób w orkiestrę op. 34), Aaron Copland (Fanfara dla zwykłego człowieka), Alberto Ginastera (Koncert na smyczki op. 33), Paul Hindemith (Symfoniczne metamofozy na tematy Webera) i Siergiej Prokofiew (I Symfonia op. 25 Klasyczna).

Premiery

W ramach festiwalu będą miały miejsce dwie premiery. 4 czerwca o 19:00 w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Lutosławskiego odbędzie się światowe prawykonanie Western – II Koncertu wiolonczelowego Nielsa Rønsholdta. Duński kompozytor średniego pokolenia określa swoje dzieło jako „introwertyczną i subtelną refleksję” na temat „autentyczności i przynależności”, „własnego miejsca na świecie pod względem muzycznym i kulturowym”. Jego tytuł rysuje tożsamościowe napięcie między identyfikacją z tradycją popularnej muzyki amerykańskiej a dziedzictwem europejskiej muzyki klasycznej. Utwór powstał na zamówienie duńskiego wiolonczelisty Jakoba Kullberga, który wykona go tego wieczoru w zestawieniu z Koncertem wiolonczelowym Roberta Schumanna. Program dopełnią dzieła dwóch XX-wiecznych twórców, stanowiące hołdy dla muzycznej przeszłości ich krajów – Fantazja na temat Thomasa Tallisa Anglika Ralpha Vaughana Williamsa oraz Nagrobek Couperina francuskiego kompozytora Maurice’a Ravela. Sinfonię Varsovię poprowadzi Brytyjczyk Christopher Austin.

Natomiast 28 maja o 19:00 w audytorium Muzeum Historii Polski Sinfonia Varsovia da polską premierę Incontri Piotra Mossa z okazji 75. urodzin jego autora, utworu z 1982 roku, otwierającego jego emigracyjny, paryski okres twórczości. Całość koncertu wypełni muzyka kompozytorów zmuszonych do poszukiwania drogi życiowej i twórczej poza granicami swoich krajów. Zabrzmią również Koncert skrzypcowy op. 35 Ericha Wolfganga Korngolda w wykonaniu koncertmistrza Sinfonii Varsovii Jakuba Haufy i Tańce symfoniczne op. 45 Siergieja Rachmaninowa, utwory pisane w latach II wojny światowej w Stanach Zjednoczonych, gdzie obaj twórcy przebywali na emigracji – z nazistowskiej Austrii i sowieckiej Rosji.

Koncerty kameralne i familijne

Podczas festiwalu publiczność będzie mogła posłuchać efektów całorocznej pracy uczestników akademii orkiestrowej Sinfonii Varsovii. 28 maja o 19:00 w Nowej Miodowej – Sali Koncertowej ZPSM Nr 1 akademicy wystąpią w kameralnym repertuarze wspólnie z muzykami Sinfonii Varsovii, pod opieką drugiego koncertmistrza orkiestry, skrzypka Adama Siebersa. Zabrzmi wybór części z III Symfonii Es‑dur op. 55 Eroica Ludwiga van Beethovena oraz z rekonstrukcji oryginalnej wersji I Serenady D-dur op. 11 Johannesa Brahmsa – obie w wersji na nonet instrumentalny, jak również Koncert D-dur na trąbkę i smyczki Giuseppe Tartiniego, będący aranżacją Koncertu E-dur na skrzypce i smyczki DouT 53 kompozytora.

Z kolei 1 czerwca o 11:00 i 13:00 w Teatrze Lalka najmłodsza publiczność będzie mogła się spotkać w dzień dziecka z bajkowym smokiem Bazylkiem i kwintetem dętym orkiestry Sinfonia Varsovia Wind Quintet w składzie Andrzej Krzyżanowski (flet), Arkadiusz Krupa (obój), Radosław Soroka (klarnet), Henryk Kowalewicz (waltornia) i Piotr Kamiński (fagot). Podczas gdy muzycy jeździli po świecie, w magazynie instrumentów Sinfonii Varsovii, dotychczasowym schronieniu smoka, okazało się, że przeprowadzono gruntowne porządki. Teraz z pomocą publiczności trzeba zbudować smoczy dom na nowo: użyć do tego futerałów, muzycznych wspomnień i pamiątek z podróży.

***

Wydarzenia festiwalu opatrzone będą komentarzem przybliżającym słuchaczom program koncertu. Prowadzić je będą Karol Furtak, Monika Pasiecznik, Malina Sarnowska, Joolz Gale i Janusz Marynowski.

Bilety na koncert inauguracyjny festiwalu w cenach 35–127 zł dostępne od 18 kwietnia w kasach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej oraz na stronie: https://butik.teatrwielki.pl/.

Bilety normalne i ulgowe na pozostałe wydarzenia festiwalu w cenach 25–60 zł w sprzedaży od 25 kwietnia: w biurze Sinfonii Varsovii, ul. Grochowska 272 (od poniedziałku do piątku, 11:00–17:00), w kasie na miejscu wydarzenia na godzinę przed koncertem oraz na stronie Sinfonii Varsovii: https://www.sinfoniavarsovia.org/poznaj-nasze-wydarzenia/svsm-2024/.

Więcej informacji na temat wydarzeń festiwalu na stronie oraz Facebooku i Instagramie Sinfonii Varsovii.

 

Ciekawostki

Popularne festiwale - bilety na imprezy masowe

Zamawianie online

Jak zaplanować remont w mieszkania?

Druk 3D z nylonem

Zabawki dla dzieci w każdym wieku

Joga w terenie. Jak przygotować się do praktyki w terenie?

Jak rozwijać mięśnie na siłowni? Garść praktycznych porad

Dobry catering dietetyczny w Warszawie, czyli jaki? Podpowiadamy, jak wybrać dietę pudełkową

Co ile ćwiczyć brzuch?

Jak zachęcić dziecko do aktywności na zewnątrz nawet w deszczowe dni?

Systemy gipsowe – na jaki się zdecydować?

Przełam rutynę i zorganizuj wyjątkową randkę. Jak? Podpowiadamy!

Jak zorganizować udany event na gokartach i jakie są koszty?

Rola gier w rozwoju dzieci

Niebo nad Polską pełne samolotów

Czym się charakteryzują lampy UV do wody?

Domy Krępa - połączenie spokoju przedmieść z wygodą centrum miasta

Odkryj magiczny świat wraz z Elle i Lottie

Czy dzieci w wieku przedszkolnym potrzebują odzieży chroniącej przed deszczem?

Kropelkowe nawadnianie ogrodów – co warto o nim wiedzieć?

Luksusowe wille w Konstancinie

Komplet dresowy - jak nosić i z czym łączyć?

3 sukienki, które założysz do pracy i nie zaburzysz dress-code’u!

Bezpieczne Sylwestrowe Szaleństwo

Jak ubierać niemowlę na wiosnę?

Dlaczego warto uczyć dzieci rysunku?

Prywatne przedszkole - wszystko co najlepsze dla twojego dziecka

Wdrażanie HACCP Warszawa

Strategie zarządzania kapitałem w zakładach bukmacherskich

Alkoholowe inspiracje dla przyszłych par młodych

Specjalny wysłannik donosi...

Discovery Phase For Software Development: How Much Does It Cost?

Jak sprawdzają się ekspresy marki Krups?

Dlaczego warto zamieszkać na Ochocie?

Auto detailing – 3 sposoby na odzyskanie dawnego wyglądu samochodu

Firma sprzątająca biura – czy sprawdzi się jako biznes?

Wykorzystanie uprawnień budowlanych w małych i dużych przedsiębiorstwach

Buty dziecięce marki bobux - zdrowie, wygoda i najwyższa jakość wykonania

Oczyszczające zabiegi na twarz – co wybrać?

Zwierzak w prezencie – i co dalej?

Jakie zaproszenia ślubne warto wybrać?

Jak przygotować teczkę rysunkową?

Jak sobie radzić z chronicznym zmęczeniem?

Luksusowe aranżacje: jak stylowo połączyć nowoczesne klamki drzwiowe z ekskluzywnym wystrojem wnętrza?

Szkolenia i kursy pedagogiczne dla opiekunów żłobkowych i przedszkolnych

Czym jest burza? Jak powstaje i gdzie jest na żywo na mapie

Gdzie sprawdzają się ogrodzenia grzebieniowe i dlaczego je wybrać?

Jaki sport warto uprawiać na wiosnę

Dlaczego należy chronić się przed stonkami ziemniaczanymi?

Na jaki kurs niemieckiego online warto się zapisać?

Jak wybrać ekipę do remontu mieszkania w Warszawie?

Agencja eventowa w Warszawie? Wiemy, którą firmę wybrać

Jak zaplanować oświetlenie salonu?

Kompleksowe sprzątanie mieszkania - Warszawa, Kraków, Wrocław

Kamizelka wraca na salony

Nowa generacja klejów do zabawy - kleje pva

Ta która przeżyła...

Sale zabaw dla dzieci. Zabawa na sto dwa!

Jak najlepiej ubezpieczyć dziecko na rok szkolny 2022/23?

Żywopłot – praktyczne przemyślenia

Podłoga drewniana – idealna do każdego wnętrza

Naprawa iphone

Liceum dla dorosłych - sposób na uzupełnienie wykształcenia

Historia zakładów bukmacherskich w Polsce

Nie nudź się w domu – posłuchaj najlepszych koncertów

Zrezygnuj z tłuszczu, ale nie ze smaku – czym podkręcić smak niskotłuszczowych dań?

Zakupy z personal shopperem

Podróż Polska-Szwajcaria Busem

Jakie są korzyści treningu karate dla dzieci?

Lokalne pozycjonowanie stron - dlaczego przedsiębiorcy powinni je stosować?

Dlaczego Firmy Przeprowadzkowe są Potrzebne?

Rozwiń swoje hobby - kurs rysunku w Warszawie

Jaki prezent na Wielkanoc wybrać?

Kontenery na wynajem – idealne rozwiązanie do wywozu gruzu i odpadów

Sprzątanie biur w Warszawie - adres, który trzeba znać

Czy warto zatrudnić firmę do sprzątania?

Pomoc drogowa na terenie Warszawy

Ręczne pranie kanapy czy profesjonalne czyszczenie – co wybrać?

HPV a brodawki - co warto wiedzieć?

Biuro rachunkowe – pomoc ważniejsza niż może się to wydawać!

Zamki i pałace na Morawach

Zatańcz ze mną!

Najtańsze mieszkania w polskich miastach - ranking nieruchomości

Spodenki rowerowe z wkładką, czyli słuszny wybór dla pasjonatów kolarstwa

Impreza Halloween w Warszawie już w tę sobotę

Nie masz pomysłu co podarować siostrze pod choinkę ? Sprawdź te propozycje

Jak dbać o dobrą jakość lodowiska?

Deski gastronomiczne, na które warto zwrócić uwagę

Kiedy zdecydować się na meble na wymiar?

Berberyna - czy pomaga na trawienie?

Jaką umowę podpisać z wykonawcą usługi?

Agencja ochrony Warszawa: zadbaj o bezpieczeństwo na każdym poziomie

Najlepsze imprezy techno w tym roku - na co zarezerwować bilety już dziś?

Zalety kursów online przygotowujących do matury z matematyki

Jak bezproblemowo przeprowadzić remont mieszkania w bloku?

Problemy ze snem?

Ubezpieczenia w Warszawie dla posiadaczy samochodów osobowych – o czym warto pamiętać?

Co zrobić, żeby szybko zasnąć?

Tak to miało być...

Komu powierzyć sprzątanie mieszkania Warszawa

Kiedy powinno się rozpocząć terapię DDA lub DDD?

Kolory szat liturgicznych - jakie mają znaczenie?

Podolog dla seniora - czy jest konieczny?

Kiedy warto skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej?

Bez wychodzenia z domu – gdzie w stolicy najlepiej zamówić burgera

Paranoja

Klamki do drzwi - na jakie aspekty zwrócić uwagę podczas ich wyboru?

Wynajem samochodu na tydzień w Warszawie

Odżywki białkowe - wsparcie diety nie tylko dla sportowców

Przekąski na urodzinowe przyjęcie

Jeśli nie garaż murowany, to może blaszany?

5 pomysłów na zabawę z psem

Jaki ekran wybrać do kina samochodowego lub plenerowego?

Loty w tunelu aerodynamicznym w Warszawie

Jakie buty na jesień? 5 propozycji na ciekawe stylistyki

Petsitters - domy tymczasowe dla zwierząt domowych

Sterowanie oświetleniem - urządzamy inteligentny dom

Dlaczego warto skorzystać z Bookero

Event firmowy? Tylko z Agencją Argentum Event!

Torebki Monnari - listonoszki i shopperki na jesień 2021

Przedszkole Pruszków - wybierz Koziołki

Euforia czy tragedia? Jakie oczekiwania przed Euro 2020?

Jakie efekty może przynieść nauka poprzez zabawę

Pergole tarasowe - idealne rozwiązanie dla twojego domu

Kursy maturalne w Warszawie

How to Build a Great Web & Mobile Marketplace

Festiwale muzyczne – jak wybrać najlepszy?

Buty dla dzieci - jak wybrać właściwą parę?

Copix najlepszy serwis kserokopiarek Konica Minolta

Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego?

5 pomysłów na prezent ślubny

Jak mieszka się na Mokotowie?

Opuchlizna nóg - jak z nią walczyć?

Ekspresy do kawy - pomysł na dobry poranek

Pokaz mody przerwany przez zabójstwo

Medical App Development

Muzyka, której szukasz

Czy warto zlecić remont firmie?

Zmiany w Przepisach Podatkowych na Rok 2024: Co Musisz Wiedzieć

To nie musi kosztować...

Godność i szacunek w trudnych chwilach

W jaki sposób przygotować się do łowienia ryb zimą?

Opieka nad bliskimi zmagającymi się z NTM

Rolety - przewodnik po dostępnych rodzajach

Umowa o pośrednictwo - do czego zobowiązuje i czy warto ją podpisać?

Jakie suplementy przyjmować będąc wegetarianinem?

Okulista Warszawa Wesoła - kompleksowa pomoc dla zdrowia oczu

Przełom w biznesie franczyzowym – zabezpieczenie przed ryzykiem ekonomicznym

Co sprawia największe trudności w nauce języka angielskiego i jak można to zmienić?

Automatyzacja procesów rozliczania czasu pracy dzięki biometrii

Dobry psycholog rodzinny w Warszawie - profesjonalna pomoc w PsychoCare

Który sklep jest najtańszy: Lidl czy Biedronka?

Jak uczyć się podczas studiów, by osiągać dobre wyniki?

Atrakcje w Jantarze

Powiadom o imprezie

Info na czerwony pasek PSI

Zamów fotoletter

Wolna sobota

Festiwal Sinfonia Varsovia

 24. Festiwal Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu

– muzyczne tournée po Warszawie

13 maja – 9 czerwca 2024

Sala Moniuszki, Teatr Wielki - Opera Narodowa (pl. Teatralny 1)
Nowa Miodowa (ul. Rakowiecka 21)
Audytorium, Muzeum Historii Polski (ul. Gwardii 1)
Teatr Lalka (pl. Defilad 1)
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego (ul. Modzelewskiego 59)
Pawilon Koncertowy Sinfonii Varsovii (ul. Grochowska 272)

Ogłoszony został program 24. Festiwalu Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu. Między 13 maja a 9 czerwca muzycy Sinfonii Varsovii odbędą tournée po Warszawie, występując z zaproszonymi gośćmi na sześciu scenach stolicy. W programie premiery, koncerty symfoniczne i kameralne, wydarzenia dla najmłodszej publiczności, nowe muzyczne formaty. Wystąpią m.in. wiolonczelista Jakob Kullberg, skrzypek Jakub Haufa oraz śpiewacy i śpiewaczki Iwona Sobotka, Agnieszka Rehlis, Tadeusz Szlenkier i Tomasz Konieczny. Orkiestrę poprowadzą Henrik Nánási, Christopher Austin, Daniel Mieczkowski i Joolz Gale. 18 kwietnia start sprzedaży biletów na koncert inauguracyjny, 25 kwietnia – na pozostałe wydarzenia festiwalu.

Podróż przez Warszawę

Wobec trwającej budowy centrum muzycznego Sinfonii Varsovii na warszawskim Kamionku tegoroczna edycja wychodzi poza letni Pawilon Koncertowy orkiestry, gdzie festiwal odbywał się w całości przez cztery ostatnie lata. To powrót festiwalu do swoich korzeni. Pierwsza jego edycja miała miejsce w 2001 roku z inicjatywy Franciszka Wybrańczyka, twórcy i wieloletniego dyrektora Sinfonii Varsovii. Przez prawie 20 kolejnych lat festiwal gościł w różnych, często nietypowych przestrzeniach koncertowych miasta: domach kultury, kościołach, muzeach czy też na świeżym powietrzu – w amfiteatrach oraz na specjalnie ustawionej scenie na placu Defilad.

W 2024 festiwal ponownie rusza w muzyczną podróż przez Warszawę. Poza Pawilonem Koncertowym orkiestry wydarzenia tegorocznej odsłony odbędą się także w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, audytorium Muzeum Historii Polski, Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Lutosławskiego, Nowej Miodowej – Sali Koncertowej ZPSM Nr 1 i Teatrze Lalka.

20 lat Polski w zjednoczonej Europie

Ważnym wątkiem festiwalu, który spinać będzie program koncertów inauguracyjnego i finałowego, będzie temat przekraczania bariery sceny, włączania publiczności w środek wykonania dzieła muzycznego. Koncert inauguracyjny 13 maja, 19:00 w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej zaangażuje mieszkańców i mieszkanki stolicy pod szyldem Warszawskiego Chóru Obywatelskiego. Wyłonieni w przesłuchaniach chórzyści pod kierunkiem Bartosza Michałowskiego połączą siły z Chórem Filharmonii Narodowej, by utworzyć 120-osobowy zespół wokalny. Wykonają oni wspólnie z Sinfonią Varsovią i gwiazdorską obsadą solistów IX Symfonię d-moll Ludwiga van Beethovena ze słynną finałową Odą do radości, której melodia stała się oficjalnym hymnem Unii Europejskiej.

Organizatorzy chcą tym wydarzeniem uczcić dwa ważne wydarzenia: 20-lecie akcesji Polski do Unii Europejskiej (1 maja 2004) oraz 200-lecie premiery Dziewiątej Beethovena (7 maja 1824), kompozytora-demokraty, wielkiego piewcy wolności, równości i braterstwa ludzkości. W partiach solowych wystąpią Iwona Sobotka (sopran), Agnieszka Rehlis (alt), Tadeusz Szlenkier (tenor) i Tomasz Konieczny (bas), a nad sukcesem całości pieczę sprawować będzie węgierski dyrygent związany m.in. z Komische Oper w Berlinie, Henrik Nánási.

Nowy format: usiądź w orkiestrze!

Koncert finałowy 9 czerwca o 18:00 pozwoli słuchaczom na zmianę perspektywy słuchania. Sinfonia Varsovia w symfonicznym składzie nie stanie na oddzielonej od publiczności scenie, ale jej muzycy siądą rozproszeni w przestrzeni półplenerowego Pawilonu Koncertowego przy Grochowskiej 272. Dzięki temu widzowie będą mogli znaleźć się we wnętrzu orkiestry, krzesło w krzesło z grającymi muzykami i doświadczyć prezentowanych dzieł tak, jak słyszą je sami wykonawcy. Na wieczór składać się będą trzy półgodzinne części, w przerwach między którymi nastąpi zmiana usadzenia publiczności – tak, aby każda chętna osoba miała możliwość wysłuchania wykonania z bliska.

Opowieść o wykonywanej muzyce snuć będą dyrygent Joolz Gale oraz gospodarz wieczoru, dyrektor orkiestry Janusz Marynowski. W repertuarze koncertu znalazły się utwory pozwalające zaprezentować możliwości różnych sekcji zespołu. Będą to dzieła autorstwa takich kompozytorów, jak Samuel Barber (Adagio na smyczki), Béla Bartók (Tańce z Transylwanii BB.102b), Luciano Berio (Wariacje na temat Boccheriniego), Benjamin Britten (Wprowadzenie młodych osób w orkiestrę op. 34), Aaron Copland (Fanfara dla zwykłego człowieka), Alberto Ginastera (Koncert na smyczki op. 33), Paul Hindemith (Symfoniczne metamofozy na tematy Webera) i Siergiej Prokofiew (I Symfonia op. 25 Klasyczna).

Premiery

W ramach festiwalu będą miały miejsce dwie premiery. 4 czerwca o 19:00 w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Lutosławskiego odbędzie się światowe prawykonanie Western – II Koncertu wiolonczelowego Nielsa Rønsholdta. Duński kompozytor średniego pokolenia określa swoje dzieło jako „introwertyczną i subtelną refleksję” na temat „autentyczności i przynależności”, „własnego miejsca na świecie pod względem muzycznym i kulturowym”. Jego tytuł rysuje tożsamościowe napięcie między identyfikacją z tradycją popularnej muzyki amerykańskiej a dziedzictwem europejskiej muzyki klasycznej. Utwór powstał na zamówienie duńskiego wiolonczelisty Jakoba Kullberga, który wykona go tego wieczoru w zestawieniu z Koncertem wiolonczelowym Roberta Schumanna. Program dopełnią dzieła dwóch XX-wiecznych twórców, stanowiące hołdy dla muzycznej przeszłości ich krajów – Fantazja na temat Thomasa Tallisa Anglika Ralpha Vaughana Williamsa oraz Nagrobek Couperina francuskiego kompozytora Maurice’a Ravela. Sinfonię Varsovię poprowadzi Brytyjczyk Christopher Austin.

Natomiast 28 maja o 19:00 w audytorium Muzeum Historii Polski Sinfonia Varsovia da polską premierę Incontri Piotra Mossa z okazji 75. urodzin jego autora, utworu z 1982 roku, otwierającego jego emigracyjny, paryski okres twórczości. Całość koncertu wypełni muzyka kompozytorów zmuszonych do poszukiwania drogi życiowej i twórczej poza granicami swoich krajów. Zabrzmią również Koncert skrzypcowy op. 35 Ericha Wolfganga Korngolda w wykonaniu koncertmistrza Sinfonii Varsovii Jakuba Haufy i Tańce symfoniczne op. 45 Siergieja Rachmaninowa, utwory pisane w latach II wojny światowej w Stanach Zjednoczonych, gdzie obaj twórcy przebywali na emigracji – z nazistowskiej Austrii i sowieckiej Rosji.

Koncerty kameralne i familijne

Podczas festiwalu publiczność będzie mogła posłuchać efektów całorocznej pracy uczestników akademii orkiestrowej Sinfonii Varsovii. 28 maja o 19:00 w Nowej Miodowej – Sali Koncertowej ZPSM Nr 1 akademicy wystąpią w kameralnym repertuarze wspólnie z muzykami Sinfonii Varsovii, pod opieką drugiego koncertmistrza orkiestry, skrzypka Adama Siebersa. Zabrzmi wybór części z III Symfonii Es‑dur op. 55 Eroica Ludwiga van Beethovena oraz z rekonstrukcji oryginalnej wersji I Serenady D-dur op. 11 Johannesa Brahmsa – obie w wersji na nonet instrumentalny, jak również Koncert D-dur na trąbkę i smyczki Giuseppe Tartiniego, będący aranżacją Koncertu E-dur na skrzypce i smyczki DouT 53 kompozytora.

Z kolei 1 czerwca o 11:00 i 13:00 w Teatrze Lalka najmłodsza publiczność będzie mogła się spotkać w dzień dziecka z bajkowym smokiem Bazylkiem i kwintetem dętym orkiestry Sinfonia Varsovia Wind Quintet w składzie Andrzej Krzyżanowski (flet), Arkadiusz Krupa (obój), Radosław Soroka (klarnet), Henryk Kowalewicz (waltornia) i Piotr Kamiński (fagot). Podczas gdy muzycy jeździli po świecie, w magazynie instrumentów Sinfonii Varsovii, dotychczasowym schronieniu smoka, okazało się, że przeprowadzono gruntowne porządki. Teraz z pomocą publiczności trzeba zbudować smoczy dom na nowo: użyć do tego futerałów, muzycznych wspomnień i pamiątek z podróży.

***

Wydarzenia festiwalu opatrzone będą komentarzem przybliżającym słuchaczom program koncertu. Prowadzić je będą Karol Furtak, Monika Pasiecznik, Malina Sarnowska, Joolz Gale i Janusz Marynowski.

Bilety na koncert inauguracyjny festiwalu w cenach 35–127 zł dostępne od 18 kwietnia w kasach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej oraz na stronie: https://butik.teatrwielki.pl/.

Bilety normalne i ulgowe na pozostałe wydarzenia festiwalu w cenach 25–60 zł w sprzedaży od 25 kwietnia: w biurze Sinfonii Varsovii, ul. Grochowska 272 (od poniedziałku do piątku, 11:00–17:00), w kasie na miejscu wydarzenia na godzinę przed koncertem oraz na stronie Sinfonii Varsovii: https://www.sinfoniavarsovia.org/poznaj-nasze-wydarzenia/svsm-2024/.

Więcej informacji na temat wydarzeń festiwalu na stronie oraz Facebooku i Instagramie Sinfonii Varsovii.

 

Adres

Warszawa

Termin

Od 2024-05-13 , Do 2024-06-09

Reklama

Ciekawostki