• ul. Jórskiego 22; 03-584 Warszawa
  • Tel. 22/6789666
IMPREZY / dzieciaki

Rodzinne niedziele w Polin

Adres

ul. Mordechaja Anielewicza 6, 00-157 Warszawa

Termin

Od 2022-04-10
Do 2022-06-19

Organizator

Muzeum Polin

ul. Mordechaja Anielewicza 6, 00-157 Warszawa

Telefon:
22 832 20 43

WWW:
www.polin.pl

Zobacz na mapie

 Na niedzielnych warsztatach proponujemy aktywności łączące ze sobą elementy zabawy, ruchu, wiedzy i działań twórczych. 

  • niedziele, godz. 11.00-14.00, obowiązuje wcześniejsza rezerwacja

"Mazel Tov! Żydowski ślub" – warsztaty dla rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami

Dowiemy się, jak wyglądają przygotowania do ślubu żydowskiego oraz jakie są istotne elementy stroju młodej pary. Przy muzyce tańca weselnego stworzymy orszak weselny i wspólnie zwiedzimy część wystawy stałej poświęconej tradycjom żydowskiego ślubu. Na koniec stworzymy pamiątkowy portret młodej pary, korzystając z różnych form plastycznych.

Warsztaty organizowane są w małych grupach rodzinnych. Ich tempo, sposób prezentowania treści, wykorzystywane metody dostosowane są w szczególności do dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, sprzężoną oraz spektrum autyzmu.
 

Rodzinne święto Purim "Od kuchni"

  • 13 marca, godz. 10.00-18.00 (wydarzenie stacjonarne i online)

W programie:

Wydarzenia stacjonarne:

Gra muzealna na wystawie "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna"

W tym roku radosnemu celebrowaniu święta Purim towarzyszy otwarcie nowej wystawy czasowej "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna". Odkryjmy ją wspólnie w czasie rodzinnej gry muzealnej! W przestrzeniach wystawy czasowej poznamy Purim oraz inne żydowskie święta "od kuchni". Rozgryziemy niejedną zagadkę, zasmakujemy w zadaniach dla młodszych i starszych. Na wszystkich wytrawnych graczy czekają drobne upominki! Od rana do wieczora co godzina grupami max. 15-osobowymi wchodzić będziemy na wystawę z kartami zadań do gry.

Warsztaty kulinarne

Uszy Hamana albo kieszonki, czyli kruche, trójkątne ciasteczka, tradycyjnie nadziewane makiem lub powidłami. Przygotowywanie tych słodkich przysmaków to jeden ze zwyczajów towarzyszących radosnemu świętu Purim. Zaszalejmy w muzealnej kuchni i upieczmy je razem! Poznamy tajniki kruchego ciasta, samodzielnie wybierzemy nadzienie. Gdy nasze ciasteczka wylądują w piecu, my wysłuchamy niezwykłej purimowej opowieści.

Wydarzenia online: 

  • godz. 11.00 "Przysmaki święta Purim z Sabiną Francuz" – rodzinny warsztat kulinarny online 

Warsztat tłumaczony będzie na Polski Język Migowy.

  • godz. 12.00 "O złym Hamanie i dzielnej królowej Esterze" – słuchowisko z materiałami do pobrania 

Poznajcie historię pięknej i mądrej królowej Estery. Dzięki błyskotliwości i wierze udaje się jej, wraz z pokornym Mardocheuszem, pokonać nikczemnego Hamana, który chce zgładzić Żydów żyjących na dworze króla Persji, Achaszwerosza. Autorką słuchowiska jest Katarzyna Jackowska-Enemuo, usłyszycie w nim cymbały, oud, klarnet i inne instrumenty. Do słuchowiska dołączamy wyjątkowy teatrzyk paluszkowy do samodzielnego przygotowania w domu (materiał do pobrania w PDF).  

Wydarzenie towarzyszące wystawie czasowej "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna".

 

Rodzinne warsztaty kulinarne z Sabiną Francuz 

  • 26 i 27 marca (sobota i niedziela do wyboru), godz. 11.00-14.00 (wydarzenie stacjonarne)
  • BILETY:

W naszej kuchni przy wspólnym gotowaniu barszczu i warzywnego koktajlu Fani Lewando porozmawiamy o tym, co zdrowe i mądre, ale niekoniecznie poważne. Będziemy pleść chałkę i rozwiązywać języki. Zastanowimy się, dlaczego można zzielenieć ze złości, a dzieci znaleźć w kapuście. Przygotujemy też roślinne ilustracje, dodając rumieńców pietruszce, bo taka blada i chuda. W ten sposób oprócz gotowych do zjedzenia pyszności na naszym warsztacie powstanie także wyjątkowa książka kulinarna pełna smakołyków na każdą okazję.

Wydarzenie towarzyszące wystawie czasowej "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna".

 

"Pesach. Razem przy sederowym stole" – warsztaty dla rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami oraz z tłumaczeniem na PJM 

Jak wyglądają przygotowania do święta Pesach? Co powinno znaleźć się na talerzu sederowym i jakie jest znaczenie poszczególnych potraw? Wspólnie poznamy tradycję święta Pesach oraz zwiedzimy część wystawy czasowej, na której poznamy wybrane potrawy tradycyjnej i współczesnej kuchni żydowskiej. Na zakończenie własnoręcznie wykonamy talerze sederowe z wykorzystaniem różnych materiałów plastycznych.

Warsztaty są dostosowane w szczególności do potrzeb dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, sprzężoną, spektrum autyzmu oraz głuchych. Podczas warsztatów będzie dostępny tłumacz Polskiego Języka Migowego.

Wydarzenie towarzyszące wystawie czasowej "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna".

 

Święto Pesach na wystawie "Od kuchni". Rodzinny spacer sensoryczny

  • 10 kwietnia, godz. 11.00-14.00 (wydarzenie stacjonarne)
  • rezerwacja biletów >> (bilety będą dostępne od połowy marca)

Podczas święta Pesach Żydzi wspominają biblijną ucieczkę z ziemi egipskiej, domu niewoli. We wspomnieniach przewijają się myśli o smaku goryczy niewoli i słodyczy odzyskanej wolności. Takie smaki pojawiają się od stuleci także na żydowskim świątecznym stole. Na wystawie czasowej "Od kuchni" poznamy historię najważniejszych żydowskich świąt i związane z nimi smaki i zapachy. Zwiedzimy wystawę, korzystając ze wszystkich naszych zmysłów. Będziemy odkrywać tradycje, dotykać, wąchać i smakować składniki tradycyjnych potraw żydowskich.

Wydarzenie towarzyszące wystawie czasowej "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna".

 

"Josimowe koraliki" – koncert przyjazny sensorycznie dla rodzin z dziećmi ze spektrum autyzmu

  • 23 kwietnia, godz. 11.00-12.00 oraz 14.00-15.00 (Audytorium, stacjonarne)
  • Wstęp bezpłatny, rezerwacja miejsc muzeumdostepne@polin.pl

W niedzielne przedpołudnie zabierzemy Was w świat muzyki młodej pianistki i kompozytorki z warszawskiego getta. Poznamy Josimę Feldschuh, wyjątkową żydowską dziewczynkę, która w wieku 11 lat skomponowała 17 utworów na fortepian. Poza muzyką Josima lubiła bawić się koralikami i przygotowywać z nich biżuterię, którą obdarowywała swoich bliskich.

W czasie naszego koncertu posłuchamy muzyki przeplatanej opowieściami o małej Josimie i działaniami plastycznymi. 

Na koncerty przyjazne sensorycznie zapraszamy dorosłych z dziećmi, którzy czerpią radość z muzyki, a jednocześnie nie lubią dużego hałasu lub mają trudności ze spokojnym siedzeniem w bezruchu. Wydarzenie dostosowane jest do potrzeb dzieci ze spektrum autyzmu. 

Wydarzenie towarzyszy Akcji Żonkile 2022.

 

Rodzinne warsztaty kulinarne z Sabiną Francuz

  • 7 i 8 maja (sobota lub niedziela do wyboru), godz. 11.00-14.00 (wydarzenie stacjonarne)
  • rezerwacja biletów >> (bilety będą dostępne od połowy kwietnia)

Co w trawie piszczy? Budząca się do życia na wiosnę ziemia, to najlepszy czas na kulinarne eksperymenty. Zobaczymy, jak się mają nasiona, gdy nikt na nie nie patrzy.

Przygotujemy slalom gigant dla fasoli, a w kuchni porozmawiamy o tym, co zdrowe i mądre, ale niekoniecznie poważne. Wspólnie zrobimy czekoladowe babeczki z fasolą, ziołowe kuleczki z macy, placuszki malowane nowalijkami oraz wiosenny koktajl witaminowy.

Wydarzenie towarzyszące wystawie czasowej "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna”.

 

"Czym pachnie szabat?" – warsztaty dla rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami oraz z tłumaczeniem na PJM

Jakie jest najważniejsze święto żydowskie? Jak wygląda i jak pachnie tradycyjny stół szabatowy? Odwiedzimy wystawę czasową, gdzie poznamy potrawy szabatowe. W pachnącym nastroju zrobimy własną besamimkę, czyli pojemnik na wonne zioła lub korzenie. Będzie bardzo aromatycznie!

Warsztaty są dostosowane w szczególności do potrzeb dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, sprzężoną, spektrum autyzmu oraz głuchych. Podczas warsztatów będzie dostępny tłumacz Polskiego Języka Migowego.

Wydarzenie towarzyszące wystawie czasowej "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna".

 

Dzień Dziecka z Muzeum POLIN 

  • 29 maja, godz. 11.00-18.00 (wydarzenie stacjonarne i online)
  • Wstęp bezpłatny, więcej informacji i program wydarzenia będzie dostępny od połowy kwietnia.

Dzieci poznają świat zmysłami poprzez dotykanie, wąchanie, słuchanie i smakowanie. Doświadczają przy tym wielu emocji, ciesząc się różnorodnością doznań. Z okazji tegorocznego Dnia Dziecka Muzeum POLIN zaprosi najmłodszych do odkrywania zmysłowego kultur i tradycji. Posmakujemy wielokulturowości, poznając kuchnie z różnych stron świata.

Wydarzenie towarzyszące wystawie czasowej "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna".

 

Owocowy zawrót głowy. Rodzinne warsztaty ceramiczne

  • 12 czerwca, godz. 11.00-14.00 (wydarzenie stacjonarne)
  • rezerwacja biletów >> (bilety będą dostępne od połowy maja)

Na wystawie czasowej "Od kuchni" zabawimy się w detektywów tropiących smak soczystych owoców w tradycyjnych potrawach żydowskich. Po czym nauczymy się tworzyć piękne przedmioty z plastycznej gliny. Powstaną owoce, misy i patery, które zabierzemy ze sobą jako pamiątkę z wystawy.

Wydarzenie towarzyszące wystawie czasowej "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna".

 

Poranne Ptaszki – zwiedzanie wystawy "Od kuchni" dla osób z nadwrażliwością sensoryczną

Poranne Ptaszki to bezpłatne wydarzenie dla dzieci ze spektrum autyzmu, w trakcie którego wspólnie z rodzeństwem i rodziną mogą zwiedzić wystawę "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna". W trakcie wydarzenia codzienny zgiełk, dźwięki i światła w muzeum są ograniczone, przez co tworzymy przestrzeń przyjazną dla dzieci wrażliwych na bodźce sensoryczne.

W trakcie Porannych Ptaszków wystawa "Od kuchni" będzie na naszą wyłączność. Zwiedzimy ją z naszymi edukatorami i edukatorkami jeszcze przed otwarciem Muzeum. Zapewniamy także przestrzeń do wyciszenia, dla tych z Was, którzy będą potrzebowali zrobić sobie przerwę.

Zaprosimy Was także do działań plastycznych. W specjalnie przygotowanych stanowiskach wspólnie z edukatorami będzie można własnoręcznie przygotowywać pamiątki z wystawy.

UWAGA: Wydarzenie przeznaczone jest wyłącznie rodzinom z dziećmi ze spektrum autyzmu. Wydarzenie jest bezpłatne i skierowane do rodzin z dziećmi poniżej 15 roku życia. Wymagana rezerwacja mailowa, liczba miejsc jest ograniczona.

 

Zapraszamy do wspólnego stołu – warsztaty dla rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami oraz z tłumaczeniem na PJM

W niedzielny poranek spotkamy się na warsztatach związanych z tradycją żydowskiego jedzenia. Podczas warsztatów poznamy wybrane smaki, przyprawy, produkty charakterystyczne dla tradycyjnych potraw żydowskich, a następnie własnoręcznie przygotujemy kolorowe chałki.

Warsztaty są dostosowane w szczególności do potrzeb dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, sprzężoną, spektrum autyzmu oraz głuchych. W trakcie warsztatów zostanie wprowadzonych wiele elementów, które ułatwią dzieciom z niepełnosprawnościami aktywne uczestnictwo, m.in. specjalistyczne materiały edukacyjne (np. piktogramy AAC), czas pracy i tempo zajęć będą dostosowane do potrzeb grupy, prowadzący będzie komunikował się z grupą językiem łatwym i zrozumiałym.

Podczas warsztatów będzie dostępny tłumacz Polskiego Języka Migowego.

Wydarzenie towarzyszące wystawie czasowej "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna".

Ciekawostki

Impreza Halloween w Warszawie już w tę sobotę

Dlaczego warto uczyć dzieci rysunku?

How to Build a Great Web & Mobile Marketplace

Buty dziecięce marki bobux - zdrowie, wygoda i najwyższa jakość wykonania

Biuro rachunkowe – pomoc ważniejsza niż może się to wydawać!

3 sukienki, które założysz do pracy i nie zaburzysz dress-code’u!

Kompleksowe sprzątanie mieszkania - Warszawa, Kraków, Wrocław

Jaki ekran wybrać do kina samochodowego lub plenerowego?

Godność i szacunek w trudnych chwilach

Dobry psycholog rodzinny w Warszawie - profesjonalna pomoc w PsychoCare

Przełam rutynę i zorganizuj wyjątkową randkę. Jak? Podpowiadamy!

Gdzie pływać na desce SUP na Podlasiu?

Dlaczego Twoja strona nie pozycjonuje się w Google?

Buty do tańca towarzyskiego

Idealne kosze prezentowe na Święta

Kurs fotografii online z certyfikatem – czy warto czy może jednak stacjonarnie?

Niezawodna ochrona przed wodą

Atrakcje dla dzieci w Holiday Golden Resort

Z terenówką w nieznane - od plaży po przełęcz

Specjalny wysłannik donosi...

Agencja ochrony Warszawa: zadbaj o bezpieczeństwo na każdym poziomie

Popularne festiwale - bilety na imprezy masowe

Opuchlizna nóg - jak z nią walczyć?

Deski gastronomiczne, na które warto zwrócić uwagę

Skup książek Warszawa

Zamawianie online

Automatyzacja procesów rozliczania czasu pracy dzięki biometrii

Ubezpieczenia w Warszawie dla posiadaczy samochodów osobowych – o czym warto pamiętać?

Który sklep jest najtańszy: Lidl czy Biedronka?

Najlepsze imprezy techno w tym roku - na co zarezerwować bilety już dziś?

Przekąski na urodzinowe przyjęcie

Jakie efekty może przynieść nauka poprzez zabawę

Odkryj magiczny świat wraz z Elle i Lottie

Ekspresy do kawy - pomysł na dobry poranek

Ręczne pranie kanapy czy profesjonalne czyszczenie – co wybrać?

Ta która przeżyła...

Torebki Monnari - listonoszki i shopperki na jesień 2021

Żywopłot – praktyczne przemyślenia

Auto detailing – 3 sposoby na odzyskanie dawnego wyglądu samochodu

Najtańsze mieszkania w polskich miastach - ranking nieruchomości

Problemy ze snem?

Jak przygotować teczkę rysunkową?

Jak sprawdzają się ekspresy marki Krups?

W jaki sposób przygotować się do łowienia ryb zimą?

Mały biznes, duży zasięg

Komu powierzyć sprzątanie mieszkania Warszawa

HPV a brodawki - co warto wiedzieć?

Domy Krępa - połączenie spokoju przedmieść z wygodą centrum miasta

Luksusowe aranżacje: jak stylowo połączyć nowoczesne klamki drzwiowe z ekskluzywnym wystrojem wnętrza?

Sale zabaw dla dzieci. Zabawa na sto dwa!

Podolog dla seniora - czy jest konieczny?

Kontenery na wynajem – idealne rozwiązanie do wywozu gruzu i odpadów

Medical App Development

Copix najlepszy serwis kserokopiarek Konica Minolta

Dlaczego warto skorzystać z Bookero

Zamki i pałace na Morawach

Czy warto zlecić remont firmie?

Czym się charakteryzują lampy UV do wody?

Agencja eventowa w Warszawie? Wiemy, którą firmę wybrać

Podróż Polska-Szwajcaria Busem

Pokaz mody przerwany przez zabójstwo

Oczyszczające zabiegi na twarz – co wybrać?

5 kolekcji dywanów do salonu

Zatańcz ze mną!

Dlaczego Firmy Przeprowadzkowe są Potrzebne?

Petsitters - domy tymczasowe dla zwierząt domowych

Kiedy powinno się rozpocząć terapię DDA lub DDD?

Historia zakładów bukmacherskich w Polsce

Zwierzak w prezencie – i co dalej?

Bezpieczne Sylwestrowe Szaleństwo

Usługi Tworzenia Stron Internetowych

Kamizelka wraca na salony

Niebo nad Polską pełne samolotów

Jak działa SMS API? Automatyzacja i skuteczność w komunikacji

Wdrażanie HACCP Warszawa

Jak uczyć się podczas studiów, by osiągać dobre wyniki?

Jaką umowę podpisać z wykonawcą usługi?

Sterowanie oświetleniem - urządzamy inteligentny dom

Naprawa iphone

Przedszkole Pruszków - wybierz Koziołki

Jak wybrać ekipę do remontu mieszkania w Warszawie?

Tak to miało być...

Dlaczego należy chronić się przed stonkami ziemniaczanymi?

Zrezygnuj z tłuszczu, ale nie ze smaku – czym podkręcić smak niskotłuszczowych dań?

Jak zaplanować remont w mieszkania?

Komfort i elegancja w centrum Krakowa

Jak mieszka się na Mokotowie?

Jak zaplanować oświetlenie salonu?

Opieka nad bliskimi zmagającymi się z NTM

Jak ubierać niemowlę na wiosnę?

Rola gier w rozwoju dzieci

Dlaczego warto zamieszkać na Ochocie?

Kolory szat liturgicznych - jakie mają znaczenie?

Zalety i wady pisuarów bezwodnych

Jakie buty na jesień? 5 propozycji na ciekawe stylistyki

Modny dodatek nie tylko na Halloween

Gdzie sprawdzają się ogrodzenia grzebieniowe i dlaczego je wybrać?

Szkolenia i kursy pedagogiczne dla opiekunów żłobkowych i przedszkolnych

Nie nudź się w domu – posłuchaj najlepszych koncertów

Zmiany w Przepisach Podatkowych na Rok 2024: Co Musisz Wiedzieć

Komplet dresowy - jak nosić i z czym łączyć?

Klamki do drzwi - na jakie aspekty zwrócić uwagę podczas ich wyboru?

Jaki sport warto uprawiać na wiosnę

Strategie zarządzania kapitałem w zakładach bukmacherskich

Joga w terenie. Jak przygotować się do praktyki w terenie?

Muzyka, której szukasz

Jeśli nie garaż murowany, to może blaszany?

Co zrobić, żeby szybko zasnąć?

Kropelkowe nawadnianie ogrodów – co warto o nim wiedzieć?

Nowa generacja klejów do zabawy - kleje pva

Podstawy pozycjonowania stron WWW

Luksusowe wille w Konstancinie

Firma sprzątająca biura – czy sprawdzi się jako biznes?

Prywatne przedszkole - wszystko co najlepsze dla twojego dziecka

Jak zachęcić dziecko do aktywności na zewnątrz nawet w deszczowe dni?

Festiwale muzyczne – jak wybrać najlepszy?

Lokalne pozycjonowanie stron - dlaczego przedsiębiorcy powinni je stosować?

Na jaki kurs niemieckiego online warto się zapisać?

Jakie są korzyści treningu karate dla dzieci?

Berberyna - czy pomaga na trawienie?

Odżywki białkowe - wsparcie diety nie tylko dla sportowców

Jak zorganizować udany event na gokartach i jakie są koszty?

Rolety - przewodnik po dostępnych rodzajach

Wesele i Kawalerski w Górach

5 pomysłów na prezent ślubny

Nie masz pomysłu co podarować siostrze pod choinkę ? Sprawdź te propozycje

Druk 3D z nylonem

Kursy maturalne w Warszawie

Loty w tunelu aerodynamicznym w Warszawie

Pomoc drogowa na terenie Warszawy

Gdzie zjeść najlepszą pizzę w Łodzi?

Atrakcje w Jantarze

Umowa o pośrednictwo - do czego zobowiązuje i czy warto ją podpisać?

Jakie zaproszenia ślubne warto wybrać?

Zalety kursów online przygotowujących do matury z matematyki

Alkoholowe inspiracje dla przyszłych par młodych

Co sprawia największe trudności w nauce języka angielskiego i jak można to zmienić?

Idealne miejsce na rodzinny wypoczynek w Jeleniej Górze

Sprzątanie biur w Warszawie - adres, który trzeba znać

Okulista Warszawa Wesoła - kompleksowa pomoc dla zdrowia oczu

Dobry catering dietetyczny w Warszawie, czyli jaki? Podpowiadamy, jak wybrać dietę pudełkową

Wynajem samochodu na tydzień w Warszawie

Liceum dla dorosłych - sposób na uzupełnienie wykształcenia

Event firmowy? Tylko z Agencją Argentum Event!

Książki szkolne dla najmłodszych

Wykorzystanie uprawnień budowlanych w małych i dużych przedsiębiorstwach

Jakie suplementy przyjmować będąc wegetarianinem?

Jak działa SMS API

Przełom w biznesie franczyzowym – zabezpieczenie przed ryzykiem ekonomicznym

Czy dzieci w wieku przedszkolnym potrzebują odzieży chroniącej przed deszczem?

Jak pozyskać nowych klientów w branży fitness?

Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego?

Jaki prezent na Wielkanoc wybrać?

Bez wychodzenia z domu – gdzie w stolicy najlepiej zamówić burgera

Kiedy warto skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej?

Jak sprawdzić, czy korzystamy z usług legalnego bukmachera?

Spodenki rowerowe z wkładką, czyli słuszny wybór dla pasjonatów kolarstwa

Pergole tarasowe - idealne rozwiązanie dla twojego domu

Najlepsze centra ogrodnicze w Krakowie

5 pomysłów na zabawę z psem

Czy warto zatrudnić firmę do sprzątania?

Zakupy z personal shopperem

Imprezy integracyjne i pikniki firmowe

Paranoja

Jak sobie radzić z chronicznym zmęczeniem?

Euforia czy tragedia? Jakie oczekiwania przed Euro 2020?

Kiedy zdecydować się na meble na wymiar?

Podłoga drewniana – idealna do każdego wnętrza

Buty dla dzieci - jak wybrać właściwą parę?

Jak bezproblemowo przeprowadzić remont mieszkania w bloku?

To nie musi kosztować...

Jak rozwijać mięśnie na siłowni? Garść praktycznych porad

Co ile ćwiczyć brzuch?

Jak najlepiej ubezpieczyć dziecko na rok szkolny 2022/23?

Systemy gipsowe – na jaki się zdecydować?

Biuro rachunkowe czy księgowość przez internet?

Zabawki dla dzieci w każdym wieku

Discovery Phase For Software Development: How Much Does It Cost?

Twoje dziecko ma ataki histerii? Sprawdź jak mu pomóc radzić sobie z emocjami

Czym jest burza? Jak powstaje i gdzie jest na żywo na mapie

Rozwiń swoje hobby - kurs rysunku w Warszawie

Powiadom o imprezie

Info na czerwony pasek PSI

Zamów fotoletter

Wolna sobota

Rodzinne niedziele w Polin

 Na niedzielnych warsztatach proponujemy aktywności łączące ze sobą elementy zabawy, ruchu, wiedzy i działań twórczych. 

  • niedziele, godz. 11.00-14.00, obowiązuje wcześniejsza rezerwacja

"Mazel Tov! Żydowski ślub" – warsztaty dla rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami

Dowiemy się, jak wyglądają przygotowania do ślubu żydowskiego oraz jakie są istotne elementy stroju młodej pary. Przy muzyce tańca weselnego stworzymy orszak weselny i wspólnie zwiedzimy część wystawy stałej poświęconej tradycjom żydowskiego ślubu. Na koniec stworzymy pamiątkowy portret młodej pary, korzystając z różnych form plastycznych.

Warsztaty organizowane są w małych grupach rodzinnych. Ich tempo, sposób prezentowania treści, wykorzystywane metody dostosowane są w szczególności do dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, sprzężoną oraz spektrum autyzmu.
 

Rodzinne święto Purim "Od kuchni"

  • 13 marca, godz. 10.00-18.00 (wydarzenie stacjonarne i online)

W programie:

Wydarzenia stacjonarne:

Gra muzealna na wystawie "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna"

W tym roku radosnemu celebrowaniu święta Purim towarzyszy otwarcie nowej wystawy czasowej "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna". Odkryjmy ją wspólnie w czasie rodzinnej gry muzealnej! W przestrzeniach wystawy czasowej poznamy Purim oraz inne żydowskie święta "od kuchni". Rozgryziemy niejedną zagadkę, zasmakujemy w zadaniach dla młodszych i starszych. Na wszystkich wytrawnych graczy czekają drobne upominki! Od rana do wieczora co godzina grupami max. 15-osobowymi wchodzić będziemy na wystawę z kartami zadań do gry.

Warsztaty kulinarne

Uszy Hamana albo kieszonki, czyli kruche, trójkątne ciasteczka, tradycyjnie nadziewane makiem lub powidłami. Przygotowywanie tych słodkich przysmaków to jeden ze zwyczajów towarzyszących radosnemu świętu Purim. Zaszalejmy w muzealnej kuchni i upieczmy je razem! Poznamy tajniki kruchego ciasta, samodzielnie wybierzemy nadzienie. Gdy nasze ciasteczka wylądują w piecu, my wysłuchamy niezwykłej purimowej opowieści.

Wydarzenia online: 

  • godz. 11.00 "Przysmaki święta Purim z Sabiną Francuz" – rodzinny warsztat kulinarny online 

Warsztat tłumaczony będzie na Polski Język Migowy.

  • godz. 12.00 "O złym Hamanie i dzielnej królowej Esterze" – słuchowisko z materiałami do pobrania 

Poznajcie historię pięknej i mądrej królowej Estery. Dzięki błyskotliwości i wierze udaje się jej, wraz z pokornym Mardocheuszem, pokonać nikczemnego Hamana, który chce zgładzić Żydów żyjących na dworze króla Persji, Achaszwerosza. Autorką słuchowiska jest Katarzyna Jackowska-Enemuo, usłyszycie w nim cymbały, oud, klarnet i inne instrumenty. Do słuchowiska dołączamy wyjątkowy teatrzyk paluszkowy do samodzielnego przygotowania w domu (materiał do pobrania w PDF).  

Wydarzenie towarzyszące wystawie czasowej "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna".

 

Rodzinne warsztaty kulinarne z Sabiną Francuz 

  • 26 i 27 marca (sobota i niedziela do wyboru), godz. 11.00-14.00 (wydarzenie stacjonarne)
  • BILETY:

W naszej kuchni przy wspólnym gotowaniu barszczu i warzywnego koktajlu Fani Lewando porozmawiamy o tym, co zdrowe i mądre, ale niekoniecznie poważne. Będziemy pleść chałkę i rozwiązywać języki. Zastanowimy się, dlaczego można zzielenieć ze złości, a dzieci znaleźć w kapuście. Przygotujemy też roślinne ilustracje, dodając rumieńców pietruszce, bo taka blada i chuda. W ten sposób oprócz gotowych do zjedzenia pyszności na naszym warsztacie powstanie także wyjątkowa książka kulinarna pełna smakołyków na każdą okazję.

Wydarzenie towarzyszące wystawie czasowej "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna".

 

"Pesach. Razem przy sederowym stole" – warsztaty dla rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami oraz z tłumaczeniem na PJM 

Jak wyglądają przygotowania do święta Pesach? Co powinno znaleźć się na talerzu sederowym i jakie jest znaczenie poszczególnych potraw? Wspólnie poznamy tradycję święta Pesach oraz zwiedzimy część wystawy czasowej, na której poznamy wybrane potrawy tradycyjnej i współczesnej kuchni żydowskiej. Na zakończenie własnoręcznie wykonamy talerze sederowe z wykorzystaniem różnych materiałów plastycznych.

Warsztaty są dostosowane w szczególności do potrzeb dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, sprzężoną, spektrum autyzmu oraz głuchych. Podczas warsztatów będzie dostępny tłumacz Polskiego Języka Migowego.

Wydarzenie towarzyszące wystawie czasowej "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna".

 

Święto Pesach na wystawie "Od kuchni". Rodzinny spacer sensoryczny

  • 10 kwietnia, godz. 11.00-14.00 (wydarzenie stacjonarne)
  • rezerwacja biletów >> (bilety będą dostępne od połowy marca)

Podczas święta Pesach Żydzi wspominają biblijną ucieczkę z ziemi egipskiej, domu niewoli. We wspomnieniach przewijają się myśli o smaku goryczy niewoli i słodyczy odzyskanej wolności. Takie smaki pojawiają się od stuleci także na żydowskim świątecznym stole. Na wystawie czasowej "Od kuchni" poznamy historię najważniejszych żydowskich świąt i związane z nimi smaki i zapachy. Zwiedzimy wystawę, korzystając ze wszystkich naszych zmysłów. Będziemy odkrywać tradycje, dotykać, wąchać i smakować składniki tradycyjnych potraw żydowskich.

Wydarzenie towarzyszące wystawie czasowej "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna".

 

"Josimowe koraliki" – koncert przyjazny sensorycznie dla rodzin z dziećmi ze spektrum autyzmu

  • 23 kwietnia, godz. 11.00-12.00 oraz 14.00-15.00 (Audytorium, stacjonarne)
  • Wstęp bezpłatny, rezerwacja miejsc muzeumdostepne@polin.pl

W niedzielne przedpołudnie zabierzemy Was w świat muzyki młodej pianistki i kompozytorki z warszawskiego getta. Poznamy Josimę Feldschuh, wyjątkową żydowską dziewczynkę, która w wieku 11 lat skomponowała 17 utworów na fortepian. Poza muzyką Josima lubiła bawić się koralikami i przygotowywać z nich biżuterię, którą obdarowywała swoich bliskich.

W czasie naszego koncertu posłuchamy muzyki przeplatanej opowieściami o małej Josimie i działaniami plastycznymi. 

Na koncerty przyjazne sensorycznie zapraszamy dorosłych z dziećmi, którzy czerpią radość z muzyki, a jednocześnie nie lubią dużego hałasu lub mają trudności ze spokojnym siedzeniem w bezruchu. Wydarzenie dostosowane jest do potrzeb dzieci ze spektrum autyzmu. 

Wydarzenie towarzyszy Akcji Żonkile 2022.

 

Rodzinne warsztaty kulinarne z Sabiną Francuz

  • 7 i 8 maja (sobota lub niedziela do wyboru), godz. 11.00-14.00 (wydarzenie stacjonarne)
  • rezerwacja biletów >> (bilety będą dostępne od połowy kwietnia)

Co w trawie piszczy? Budząca się do życia na wiosnę ziemia, to najlepszy czas na kulinarne eksperymenty. Zobaczymy, jak się mają nasiona, gdy nikt na nie nie patrzy.

Przygotujemy slalom gigant dla fasoli, a w kuchni porozmawiamy o tym, co zdrowe i mądre, ale niekoniecznie poważne. Wspólnie zrobimy czekoladowe babeczki z fasolą, ziołowe kuleczki z macy, placuszki malowane nowalijkami oraz wiosenny koktajl witaminowy.

Wydarzenie towarzyszące wystawie czasowej "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna”.

 

"Czym pachnie szabat?" – warsztaty dla rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami oraz z tłumaczeniem na PJM

Jakie jest najważniejsze święto żydowskie? Jak wygląda i jak pachnie tradycyjny stół szabatowy? Odwiedzimy wystawę czasową, gdzie poznamy potrawy szabatowe. W pachnącym nastroju zrobimy własną besamimkę, czyli pojemnik na wonne zioła lub korzenie. Będzie bardzo aromatycznie!

Warsztaty są dostosowane w szczególności do potrzeb dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, sprzężoną, spektrum autyzmu oraz głuchych. Podczas warsztatów będzie dostępny tłumacz Polskiego Języka Migowego.

Wydarzenie towarzyszące wystawie czasowej "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna".

 

Dzień Dziecka z Muzeum POLIN 

  • 29 maja, godz. 11.00-18.00 (wydarzenie stacjonarne i online)
  • Wstęp bezpłatny, więcej informacji i program wydarzenia będzie dostępny od połowy kwietnia.

Dzieci poznają świat zmysłami poprzez dotykanie, wąchanie, słuchanie i smakowanie. Doświadczają przy tym wielu emocji, ciesząc się różnorodnością doznań. Z okazji tegorocznego Dnia Dziecka Muzeum POLIN zaprosi najmłodszych do odkrywania zmysłowego kultur i tradycji. Posmakujemy wielokulturowości, poznając kuchnie z różnych stron świata.

Wydarzenie towarzyszące wystawie czasowej "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna".

 

Owocowy zawrót głowy. Rodzinne warsztaty ceramiczne

  • 12 czerwca, godz. 11.00-14.00 (wydarzenie stacjonarne)
  • rezerwacja biletów >> (bilety będą dostępne od połowy maja)

Na wystawie czasowej "Od kuchni" zabawimy się w detektywów tropiących smak soczystych owoców w tradycyjnych potrawach żydowskich. Po czym nauczymy się tworzyć piękne przedmioty z plastycznej gliny. Powstaną owoce, misy i patery, które zabierzemy ze sobą jako pamiątkę z wystawy.

Wydarzenie towarzyszące wystawie czasowej "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna".

 

Poranne Ptaszki – zwiedzanie wystawy "Od kuchni" dla osób z nadwrażliwością sensoryczną

Poranne Ptaszki to bezpłatne wydarzenie dla dzieci ze spektrum autyzmu, w trakcie którego wspólnie z rodzeństwem i rodziną mogą zwiedzić wystawę "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna". W trakcie wydarzenia codzienny zgiełk, dźwięki i światła w muzeum są ograniczone, przez co tworzymy przestrzeń przyjazną dla dzieci wrażliwych na bodźce sensoryczne.

W trakcie Porannych Ptaszków wystawa "Od kuchni" będzie na naszą wyłączność. Zwiedzimy ją z naszymi edukatorami i edukatorkami jeszcze przed otwarciem Muzeum. Zapewniamy także przestrzeń do wyciszenia, dla tych z Was, którzy będą potrzebowali zrobić sobie przerwę.

Zaprosimy Was także do działań plastycznych. W specjalnie przygotowanych stanowiskach wspólnie z edukatorami będzie można własnoręcznie przygotowywać pamiątki z wystawy.

UWAGA: Wydarzenie przeznaczone jest wyłącznie rodzinom z dziećmi ze spektrum autyzmu. Wydarzenie jest bezpłatne i skierowane do rodzin z dziećmi poniżej 15 roku życia. Wymagana rezerwacja mailowa, liczba miejsc jest ograniczona.

 

Zapraszamy do wspólnego stołu – warsztaty dla rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami oraz z tłumaczeniem na PJM

W niedzielny poranek spotkamy się na warsztatach związanych z tradycją żydowskiego jedzenia. Podczas warsztatów poznamy wybrane smaki, przyprawy, produkty charakterystyczne dla tradycyjnych potraw żydowskich, a następnie własnoręcznie przygotujemy kolorowe chałki.

Warsztaty są dostosowane w szczególności do potrzeb dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, sprzężoną, spektrum autyzmu oraz głuchych. W trakcie warsztatów zostanie wprowadzonych wiele elementów, które ułatwią dzieciom z niepełnosprawnościami aktywne uczestnictwo, m.in. specjalistyczne materiały edukacyjne (np. piktogramy AAC), czas pracy i tempo zajęć będą dostosowane do potrzeb grupy, prowadzący będzie komunikował się z grupą językiem łatwym i zrozumiałym.

Podczas warsztatów będzie dostępny tłumacz Polskiego Języka Migowego.

Wydarzenie towarzyszące wystawie czasowej "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna".

Adres

ul. Mordechaja Anielewicza 6, 00-157 Warszawa

Termin

Od 2022-04-10 , Do 2022-06-19

Organizator

Muzeum Polin

ul. Mordechaja Anielewicza 6, 00-157 Warszawa

Telefon:
22 832 20 43

WWW:
www.polin.pl

Zobacz na mapie

Reklama

Ciekawostki