• ul. Jórskiego 22; 03-584 Warszawa
  • Tel. 22/6789666

Powiadom o imprezie

Info na czerwony pasek PSI

Zamów fotoletter

IMPREZY / sport i rekreacja

Warszawskie Linie Turystyczne

Adres

Warszawa

Termin

Od 2022-05-01
Do 2022-09-25

 W niedzielę, 1 maja startuje tegoroczny sezon Warszawskich Linii Turystycznych, od razu z zabytkowymi tramwajami, autobusami, a nawet kolejką wąskotorową. Na Wisłę wypłyną lubiane promy, do Serocka popłynie statek.

 

WLT 2022 - plakat

 

 

Warszawskie Linie Turystyczne to nie tylko wakacyjna rozrywka, ale także sposób na poznanie Warszawy, jej zabytków i ciekawych miejsc z innej perspektywy. Przejazd zabytkowym tramwajem czy autobusem pozwala poczuć powiew historii, jest atrakcją dla dzieci i dorosłych oraz aktywną formą spędzenia wolnego czasu. Z kolei przeprawa przez Wisłę promem pozwala zobaczyć miasto z zupełne innej strony, dopłynąć na plażę czy zmienić brzeg podczas przejażdżki rowerem.

Linia tramwajowa 36

W maju na tory wyjadą zabytkowe tramwaje linii 36. Będą jeździły trasą: PL. NARUTOWICZA – Filtrowa – Nowowiejska – Marszałkowska – gen. W. Andersa – A. Mickiewicza – J. Słowackiego – METRO MARYMONT. Z ich okien można podziwiać malowniczą ulicę Filtrową z pamiątkowymi, powstańczymi kotwicami na murach, ulicę Marszałkowską z socrealistyczną Marszałkowską Dzielnicą Mieszkaniową oraz zielony Żoliborz i jego modernistyczną zabudowę.

„Trzydziesta szóstka” kursuje w godzinach 12.00–20.00. Od niedzieli, 1 maja do 26 czerwca, oraz od 1 do 25 września tramwaje wyjeżdżają na trasę w soboty, niedziele i święta, a w wakacje codziennie – od 27 czerwca do 31 sierpnia.

Na linii 36 będzie można spotkać doskonale znane warszawiankom i warszawiakom tramwaje 13N „Parówki”, 105Na nazywane „Akwariami” oraz wyjątkowy egzemplarz 102N – ten tramwaj został sprowadzony do Warszawy z Poznania w 2004 roku, takie nie jeździły nigdy w Warszawie. Wagony 13N to najbardziej warszawskie z warszawskich tramwajów, które stały się jednym z symboli stolicy. Widać je w wielu polskich filmach i serialach. Zostały opracowane i wyprodukowane tylko z myślą o Warszawie, w chorzowskiej fabryce Konstal. Powstało ich aż 840. Ostatni kurs 13N wykonał po 53 latach od dostawy pierwszego wagonu, w niedzielę 4 stycznia 2013 roku.

W wakacyjne (od 25 czerwca do 28 sierpnia) soboty, niedziele i święta w godzinach 12.00-18.00 na tory wyjadą tramwaje linii T obsługiwane najstarszymi tramwajami z kolekcji zabytków Tramwajów Warszawskich. „Tetka” będzie jeździła trasą: PL. NARUTOWICZA – Grójecka – Al. Jerozolimskie – most Józefa Poniatowskiego – rondo J. Waszyngtona – al. Zieleniecka – Targowa – most Śląsko-Dąbrowski – al. „Solidarności” – Okopowa – Towarowa – Grójecka – PL. NARUTOWICZA.

Linia autobusowa 100

Przejazd zabytkowymi autobusami marek Jelcz i Ikarus to prawdziwa podróż w czasie. „Setka” pozwoli zwiedzić Warszawę na obu brzegach Wisły: CENTRUM – Marszałkowska – Grzybowska – Towarowa – Okopowa – M. Anielewicza – Świętojerska – Bonifraterska – Konwiktorska – R. Sanguszki – Wybrzeże Gdańskie – Wybrzeże Kościuszkowskie – al. „Solidarności” – Targowa – Ratuszowa – Wybrzeże Helskie – Wybrzeże Szczecińskie – most Świętokrzyski – Zajęcza – Topiel – L. Kruczkowskiego – Książęca – Al. Ujazdowskie – Bagatela – Marszałkowska – pl. Konstytucji – Marszałkowska  – CENTRUM.

Wycieczkę autobusem linii 100 można połączyć ze spacerem po atrakcyjnych zakątkach Warszawy. Można nim dojechać m.in.: na Stare Miasto, do Parku Praskiego i ZOO, w Aleje Ujazdowskie czy do Łazienek Królewskich.

Przez cały sezon Warszawskich Linii Turystycznych „setka” kursuje w soboty, niedziele i święta oraz 2 maja i 17 czerwca od godz. 12.00 do 18.00.

W autobusach i tramwajach Warszawskich Linii Turystycznych obowiązują wszystkie bilety z taryfy Zarządu Transportu Miejskiego. W przypadku pojazdów bez kasowników, bilety będą kasowane przez konduktorów – członków Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej. Na biletach jednorazowych przesiadkowych oraz czasowych konduktorzy umieszczać będą pieczątkę wraz z adnotacją o dacie i godzinie rozpoczęcia przejazdu. Przejazd na podstawie biletu okresowego (krótko- lub długookresowego) będzie możliwy po wcześniejszym jego skasowaniu (aktywowaniu karty) w innym pojeździe lub w bramce metra.

Promy

Na Wisłę wracają promy. Przeprawić się będzie można na trzech trasach: prom Słonka – Cypel Czerniakowski (pomost pływający) – Saska Kępa (plaża); prom Pliszka – Most Józefa Poniatowskiego (nabrzeże) – Stadion Narodowy (plaża); Wilga – Podzamcze Fontanny (pomost pływający) – ZOO (plaża).

Od 1 maja do 30 czerwca oraz od 1 do 25 września promy kursują w soboty, niedziele i święta oraz dodatkowo 2 maja i 17 czerwca. Od 1 lipca do 31 sierpnia promy będą pływały codziennie. Promy Pliszka i Słonka zabierają 21 a Wilga 40 pasażerów oraz rowery. Przeprawa jest bezpłatna.

Statek do Serocka

To prawdziwa wyprawa – statek „Zefir” wypływa z przystani na Żeraniu i kanałem oraz przez Zalew Zegrzyński dopływa do Serocka. Trasa rejsu prowadzi fragmentem wodnego szlaku Batorego, a Zalew Zegrzyński to prawdziwy raj dla wędkarzy, amatorów sportów wodnych i plażowiczów. W czasie rejsu statek dodatkowo podpływa pod ruiny starego mostu z 1897 roku, który został wysadzony przez wycofujące się wojska rosyjskie w 1915 roku. „Zefir” zabiera na pokład 98 pasażerów. Na statku jest grill oraz bufet z ciepłymi i zimnymi napojami. W Serocku przewidziano czas na odpoczynek na lądzie (ok. 2 h), a następnie powrót do Warszawy. Podróż rozpoczyna się o godz. 9.00, a powrót do Warszawy jest planowany ok. godz. 18.00.

Statek do Serocka będzie pływał od 1 maja do 25 września w soboty, niedziele i święta oraz 2 maja i 17 czerwca.

Bilety na rejs można kupić:

  • na stronie internetowej www.bilety24.pl od środy 26 kwietnia
  • w Punkcie Obsługi Pasażerów Dworzec Wileński – w piątki w godz. 15.00-18.00 i w soboty w godz. 8.00-11.00 (płatność tylko gotówką).

Piaseczyńsko-Grójecka Kolej Wąskotorowa i linia autobusowa 51

Ostatnia, ale absolutnie nie mniej ciekawa atrakcja WLT, to Piaseczyńsko-Grójecka Kolej Wąskotorowa. Zabytkowa kolejka wąskotorowa wyrusza w każdą sobotę (w okresie 1 maja – 24 września) o godzinie 14.00 ze stacji w Piasecznie. Przejeżdża przez Zalesie Dolne z zabytkową stacją z lat 30. XX wieku, Głosków, Runów i Złotokłos dociera do Tarczyna. W drodze powrotnej zatrzymuje się w Runowie, gdzie peron znajduje się tuż przy leśnej polanie. Tu pasażerowie mają czas dla siebie. Można przejść się na spacer do lasu, poleniuchować na trawie, zwiedzić pobliski Złotokłos – przedwojenne letnisko, gdzie wychował się Marek Hłasko i mieszkał m.in. Mieczysław Fogg. Czas przejazdu kolejką wraz z piknikiem w Runowie to około cztery godziny. Do Piaseczna można dojechać np. specjalną zabytkową linią autobusową 51. Numer linii nawiązuje do numeracji dawnej linii trolejbusowej, która łączyła Piaseczno z Warszawą.

Autobus rusza z centrum o godzinie 13.00. Linia 51 jest przeznaczona tylko dla osób wybierających się na przejazd Piaseczyńską Koleją Wąskotorową. Z autobusu można skorzystać na podstawie biletu wydanego przez Piaseczyńsko-Grójeckie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej na przejazd kolejką i dowożący do niej autobus. Nie ma możliwości zakupu biletu tylko na autobus linii 51.

Bilety na przejażdżkę kolejką są dostępne na stronie internetowej www.kolejka-piaseczno.pl. Można je także kupić w dniu wycieczki (jeżeli wcześniej nie zostaną wyprzedane online) w kasie na peronie w Piasecznie.

 

Wykorzystano zdjęcie ze strony Warszawskiego Transportu Publicznego

 

 

 

 

Ciekawostki

Jak mieszka się na Mokotowie?

Torebki Monnari - listonoszki i shopperki na jesień 2021

To nie musi kosztować...

Jak zaplanować remont w mieszkania?

Deski gastronomiczne, na które warto zwrócić uwagę

Bez wychodzenia z domu – gdzie w stolicy najlepiej zamówić burgera

Jak dbać o dobrą jakość lodowiska?

Prywatne przedszkole - wszystko co najlepsze dla twojego dziecka

Rola gier w rozwoju dzieci

Jak zaplanować oświetlenie salonu?

How to Build a Great Web & Mobile Marketplace

Podolog dla seniora - czy jest konieczny?

Opuchlizna nóg - jak z nią walczyć?

Kamizelka wraca na salony

Dlaczego należy chronić się przed stonkami ziemniaczanymi?

Jakie efekty może przynieść nauka poprzez zabawę

Ekspresy do kawy - pomysł na dobry poranek

Muzyka, której szukasz

Jaką umowę podpisać z wykonawcą usługi?

Wykorzystanie uprawnień budowlanych w małych i dużych przedsiębiorstwach

Agencja eventowa w Warszawie? Wiemy, którą firmę wybrać

Festiwale muzyczne – jak wybrać najlepszy?

Przedszkole Pruszków - wybierz Koziołki

Przekąski na urodzinowe przyjęcie

Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego?

Nie nudź się w domu – posłuchaj najlepszych koncertów

Druk 3D z nylonem

Przełam rutynę i zorganizuj wyjątkową randkę. Jak? Podpowiadamy!

Zamawianie online

Jaki ekran wybrać do kina samochodowego lub plenerowego?

Wdrażanie HACCP Warszawa

Automatyzacja procesów rozliczania czasu pracy dzięki biometrii

Historia zakładów bukmacherskich w Polsce

Zabawki dla dzieci w każdym wieku

Wynajem samochodu na tydzień w Warszawie

Bezpieczne Sylwestrowe Szaleństwo

Pomoc drogowa na terenie Warszawy

Jak sprawdzają się ekspresy marki Krups?

Okulista Warszawa Wesoła - kompleksowa pomoc dla zdrowia oczu

Kompleksowe sprzątanie mieszkania - Warszawa, Kraków, Wrocław

Spodenki rowerowe z wkładką, czyli słuszny wybór dla pasjonatów kolarstwa

Co ile ćwiczyć brzuch?

Jak zorganizować udany event na gokartach i jakie są koszty?

Ta która przeżyła...

Jak bezproblemowo przeprowadzić remont mieszkania w bloku?

Zatańcz ze mną!

Buty dla dzieci - jak wybrać właściwą parę?

Zrezygnuj z tłuszczu, ale nie ze smaku – czym podkręcić smak niskotłuszczowych dań?

Kolory szat liturgicznych - jakie mają znaczenie?

Dlaczego warto uczyć dzieci rysunku?

Rolety - przewodnik po dostępnych rodzajach

Naprawa iphone

Jakie zaproszenia ślubne warto wybrać?

Co sprawia największe trudności w nauce języka angielskiego i jak można to zmienić?

Dobry psycholog rodzinny w Warszawie - profesjonalna pomoc w PsychoCare

Buty dziecięce marki bobux - zdrowie, wygoda i najwyższa jakość wykonania

Rozwiń swoje hobby - kurs rysunku w Warszawie

Niebo nad Polską pełne samolotów

Godność i szacunek w trudnych chwilach

Firma sprzątająca biura – czy sprawdzi się jako biznes?

Na jaki kurs niemieckiego online warto się zapisać?

Liceum dla dorosłych - sposób na uzupełnienie wykształcenia

Agencja ochrony Warszawa: zadbaj o bezpieczeństwo na każdym poziomie

Kiedy zdecydować się na meble na wymiar?

Jaki sport warto uprawiać na wiosnę

Biuro rachunkowe – pomoc ważniejsza niż może się to wydawać!

Petsitters - domy tymczasowe dla zwierząt domowych

Alkoholowe inspiracje dla przyszłych par młodych

Czy warto zatrudnić firmę do sprzątania?

Gdzie sprawdzają się ogrodzenia grzebieniowe i dlaczego je wybrać?

Który sklep jest najtańszy: Lidl czy Biedronka?

Jak najlepiej ubezpieczyć dziecko na rok szkolny 2022/23?

Zwierzak w prezencie – i co dalej?

HPV a brodawki - co warto wiedzieć?

Opieka nad bliskimi zmagającymi się z NTM

Problemy ze snem?

Odkryj magiczny świat wraz z Elle i Lottie

W jaki sposób przygotować się do łowienia ryb zimą?

3 sukienki, które założysz do pracy i nie zaburzysz dress-code’u!

Systemy gipsowe – na jaki się zdecydować?

Pokaz mody przerwany przez zabójstwo

Medical App Development

Jak ubierać niemowlę na wiosnę?

Jakie suplementy przyjmować będąc wegetarianinem?

Odżywki białkowe - wsparcie diety nie tylko dla sportowców

Czy dzieci w wieku przedszkolnym potrzebują odzieży chroniącej przed deszczem?

Klamki do drzwi - na jakie aspekty zwrócić uwagę podczas ich wyboru?

Dlaczego warto zamieszkać na Ochocie?

Dlaczego Firmy Przeprowadzkowe są Potrzebne?

Podróż Polska-Szwajcaria Busem

Ubezpieczenia w Warszawie dla posiadaczy samochodów osobowych – o czym warto pamiętać?

Kropelkowe nawadnianie ogrodów – co warto o nim wiedzieć?

Popularne festiwale - bilety na imprezy masowe

Luksusowe wille w Konstancinie

Dlaczego warto skorzystać z Bookero

Strategie zarządzania kapitałem w zakładach bukmacherskich

Luksusowe aranżacje: jak stylowo połączyć nowoczesne klamki drzwiowe z ekskluzywnym wystrojem wnętrza?

Kiedy warto skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej?

Co zrobić, żeby szybko zasnąć?

Przełom w biznesie franczyzowym – zabezpieczenie przed ryzykiem ekonomicznym

Zmiany w Przepisach Podatkowych na Rok 2024: Co Musisz Wiedzieć

Discovery Phase For Software Development: How Much Does It Cost?

Jak sobie radzić z chronicznym zmęczeniem?

Joga w terenie. Jak przygotować się do praktyki w terenie?

Tak to miało być...

Impreza Halloween w Warszawie już w tę sobotę

Kiedy powinno się rozpocząć terapię DDA lub DDD?

Zalety kursów online przygotowujących do matury z matematyki

Ręczne pranie kanapy czy profesjonalne czyszczenie – co wybrać?

Jak rozwijać mięśnie na siłowni? Garść praktycznych porad

Jak wybrać ekipę do remontu mieszkania w Warszawie?

5 pomysłów na zabawę z psem

Nowa generacja klejów do zabawy - kleje pva

Jak zachęcić dziecko do aktywności na zewnątrz nawet w deszczowe dni?

Jeśli nie garaż murowany, to może blaszany?

Copix najlepszy serwis kserokopiarek Konica Minolta

Specjalny wysłannik donosi...

Berberyna - czy pomaga na trawienie?

Euforia czy tragedia? Jakie oczekiwania przed Euro 2020?

Najtańsze mieszkania w polskich miastach - ranking nieruchomości

Najlepsze imprezy techno w tym roku - na co zarezerwować bilety już dziś?

Żywopłot – praktyczne przemyślenia

Lokalne pozycjonowanie stron - dlaczego przedsiębiorcy powinni je stosować?

Sterowanie oświetleniem - urządzamy inteligentny dom

Dobry catering dietetyczny w Warszawie, czyli jaki? Podpowiadamy, jak wybrać dietę pudełkową

Sale zabaw dla dzieci. Zabawa na sto dwa!

Nie masz pomysłu co podarować siostrze pod choinkę ? Sprawdź te propozycje

Kontenery na wynajem – idealne rozwiązanie do wywozu gruzu i odpadów

Pergole tarasowe - idealne rozwiązanie dla twojego domu

Jakie buty na jesień? 5 propozycji na ciekawe stylistyki

Paranoja

Komplet dresowy - jak nosić i z czym łączyć?

Czym jest burza? Jak powstaje i gdzie jest na żywo na mapie

Auto detailing – 3 sposoby na odzyskanie dawnego wyglądu samochodu

Umowa o pośrednictwo - do czego zobowiązuje i czy warto ją podpisać?

Kursy maturalne w Warszawie

Sprzątanie biur w Warszawie - adres, który trzeba znać

Zamki i pałace na Morawach

Oczyszczające zabiegi na twarz – co wybrać?

Atrakcje w Jantarze

Jaki prezent na Wielkanoc wybrać?

Czy warto zlecić remont firmie?

Komu powierzyć sprzątanie mieszkania Warszawa

Jak uczyć się podczas studiów, by osiągać dobre wyniki?

Czym się charakteryzują lampy UV do wody?

5 pomysłów na prezent ślubny

Event firmowy? Tylko z Agencją Argentum Event!

Domy Krępa - połączenie spokoju przedmieść z wygodą centrum miasta

Podłoga drewniana – idealna do każdego wnętrza

Loty w tunelu aerodynamicznym w Warszawie

Szkolenia i kursy pedagogiczne dla opiekunów żłobkowych i przedszkolnych

Jak przygotować teczkę rysunkową?

Zakupy z personal shopperem

Powiadom o imprezie

Info na czerwony pasek PSI

Zamów fotoletter

Wolna sobota

Warszawskie Linie Turystyczne

 W niedzielę, 1 maja startuje tegoroczny sezon Warszawskich Linii Turystycznych, od razu z zabytkowymi tramwajami, autobusami, a nawet kolejką wąskotorową. Na Wisłę wypłyną lubiane promy, do Serocka popłynie statek.

 

WLT 2022 - plakat

 

 

Warszawskie Linie Turystyczne to nie tylko wakacyjna rozrywka, ale także sposób na poznanie Warszawy, jej zabytków i ciekawych miejsc z innej perspektywy. Przejazd zabytkowym tramwajem czy autobusem pozwala poczuć powiew historii, jest atrakcją dla dzieci i dorosłych oraz aktywną formą spędzenia wolnego czasu. Z kolei przeprawa przez Wisłę promem pozwala zobaczyć miasto z zupełne innej strony, dopłynąć na plażę czy zmienić brzeg podczas przejażdżki rowerem.

Linia tramwajowa 36

W maju na tory wyjadą zabytkowe tramwaje linii 36. Będą jeździły trasą: PL. NARUTOWICZA – Filtrowa – Nowowiejska – Marszałkowska – gen. W. Andersa – A. Mickiewicza – J. Słowackiego – METRO MARYMONT. Z ich okien można podziwiać malowniczą ulicę Filtrową z pamiątkowymi, powstańczymi kotwicami na murach, ulicę Marszałkowską z socrealistyczną Marszałkowską Dzielnicą Mieszkaniową oraz zielony Żoliborz i jego modernistyczną zabudowę.

„Trzydziesta szóstka” kursuje w godzinach 12.00–20.00. Od niedzieli, 1 maja do 26 czerwca, oraz od 1 do 25 września tramwaje wyjeżdżają na trasę w soboty, niedziele i święta, a w wakacje codziennie – od 27 czerwca do 31 sierpnia.

Na linii 36 będzie można spotkać doskonale znane warszawiankom i warszawiakom tramwaje 13N „Parówki”, 105Na nazywane „Akwariami” oraz wyjątkowy egzemplarz 102N – ten tramwaj został sprowadzony do Warszawy z Poznania w 2004 roku, takie nie jeździły nigdy w Warszawie. Wagony 13N to najbardziej warszawskie z warszawskich tramwajów, które stały się jednym z symboli stolicy. Widać je w wielu polskich filmach i serialach. Zostały opracowane i wyprodukowane tylko z myślą o Warszawie, w chorzowskiej fabryce Konstal. Powstało ich aż 840. Ostatni kurs 13N wykonał po 53 latach od dostawy pierwszego wagonu, w niedzielę 4 stycznia 2013 roku.

W wakacyjne (od 25 czerwca do 28 sierpnia) soboty, niedziele i święta w godzinach 12.00-18.00 na tory wyjadą tramwaje linii T obsługiwane najstarszymi tramwajami z kolekcji zabytków Tramwajów Warszawskich. „Tetka” będzie jeździła trasą: PL. NARUTOWICZA – Grójecka – Al. Jerozolimskie – most Józefa Poniatowskiego – rondo J. Waszyngtona – al. Zieleniecka – Targowa – most Śląsko-Dąbrowski – al. „Solidarności” – Okopowa – Towarowa – Grójecka – PL. NARUTOWICZA.

Linia autobusowa 100

Przejazd zabytkowymi autobusami marek Jelcz i Ikarus to prawdziwa podróż w czasie. „Setka” pozwoli zwiedzić Warszawę na obu brzegach Wisły: CENTRUM – Marszałkowska – Grzybowska – Towarowa – Okopowa – M. Anielewicza – Świętojerska – Bonifraterska – Konwiktorska – R. Sanguszki – Wybrzeże Gdańskie – Wybrzeże Kościuszkowskie – al. „Solidarności” – Targowa – Ratuszowa – Wybrzeże Helskie – Wybrzeże Szczecińskie – most Świętokrzyski – Zajęcza – Topiel – L. Kruczkowskiego – Książęca – Al. Ujazdowskie – Bagatela – Marszałkowska – pl. Konstytucji – Marszałkowska  – CENTRUM.

Wycieczkę autobusem linii 100 można połączyć ze spacerem po atrakcyjnych zakątkach Warszawy. Można nim dojechać m.in.: na Stare Miasto, do Parku Praskiego i ZOO, w Aleje Ujazdowskie czy do Łazienek Królewskich.

Przez cały sezon Warszawskich Linii Turystycznych „setka” kursuje w soboty, niedziele i święta oraz 2 maja i 17 czerwca od godz. 12.00 do 18.00.

W autobusach i tramwajach Warszawskich Linii Turystycznych obowiązują wszystkie bilety z taryfy Zarządu Transportu Miejskiego. W przypadku pojazdów bez kasowników, bilety będą kasowane przez konduktorów – członków Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej. Na biletach jednorazowych przesiadkowych oraz czasowych konduktorzy umieszczać będą pieczątkę wraz z adnotacją o dacie i godzinie rozpoczęcia przejazdu. Przejazd na podstawie biletu okresowego (krótko- lub długookresowego) będzie możliwy po wcześniejszym jego skasowaniu (aktywowaniu karty) w innym pojeździe lub w bramce metra.

Promy

Na Wisłę wracają promy. Przeprawić się będzie można na trzech trasach: prom Słonka – Cypel Czerniakowski (pomost pływający) – Saska Kępa (plaża); prom Pliszka – Most Józefa Poniatowskiego (nabrzeże) – Stadion Narodowy (plaża); Wilga – Podzamcze Fontanny (pomost pływający) – ZOO (plaża).

Od 1 maja do 30 czerwca oraz od 1 do 25 września promy kursują w soboty, niedziele i święta oraz dodatkowo 2 maja i 17 czerwca. Od 1 lipca do 31 sierpnia promy będą pływały codziennie. Promy Pliszka i Słonka zabierają 21 a Wilga 40 pasażerów oraz rowery. Przeprawa jest bezpłatna.

Statek do Serocka

To prawdziwa wyprawa – statek „Zefir” wypływa z przystani na Żeraniu i kanałem oraz przez Zalew Zegrzyński dopływa do Serocka. Trasa rejsu prowadzi fragmentem wodnego szlaku Batorego, a Zalew Zegrzyński to prawdziwy raj dla wędkarzy, amatorów sportów wodnych i plażowiczów. W czasie rejsu statek dodatkowo podpływa pod ruiny starego mostu z 1897 roku, który został wysadzony przez wycofujące się wojska rosyjskie w 1915 roku. „Zefir” zabiera na pokład 98 pasażerów. Na statku jest grill oraz bufet z ciepłymi i zimnymi napojami. W Serocku przewidziano czas na odpoczynek na lądzie (ok. 2 h), a następnie powrót do Warszawy. Podróż rozpoczyna się o godz. 9.00, a powrót do Warszawy jest planowany ok. godz. 18.00.

Statek do Serocka będzie pływał od 1 maja do 25 września w soboty, niedziele i święta oraz 2 maja i 17 czerwca.

Bilety na rejs można kupić:

  • na stronie internetowej www.bilety24.pl od środy 26 kwietnia
  • w Punkcie Obsługi Pasażerów Dworzec Wileński – w piątki w godz. 15.00-18.00 i w soboty w godz. 8.00-11.00 (płatność tylko gotówką).

Piaseczyńsko-Grójecka Kolej Wąskotorowa i linia autobusowa 51

Ostatnia, ale absolutnie nie mniej ciekawa atrakcja WLT, to Piaseczyńsko-Grójecka Kolej Wąskotorowa. Zabytkowa kolejka wąskotorowa wyrusza w każdą sobotę (w okresie 1 maja – 24 września) o godzinie 14.00 ze stacji w Piasecznie. Przejeżdża przez Zalesie Dolne z zabytkową stacją z lat 30. XX wieku, Głosków, Runów i Złotokłos dociera do Tarczyna. W drodze powrotnej zatrzymuje się w Runowie, gdzie peron znajduje się tuż przy leśnej polanie. Tu pasażerowie mają czas dla siebie. Można przejść się na spacer do lasu, poleniuchować na trawie, zwiedzić pobliski Złotokłos – przedwojenne letnisko, gdzie wychował się Marek Hłasko i mieszkał m.in. Mieczysław Fogg. Czas przejazdu kolejką wraz z piknikiem w Runowie to około cztery godziny. Do Piaseczna można dojechać np. specjalną zabytkową linią autobusową 51. Numer linii nawiązuje do numeracji dawnej linii trolejbusowej, która łączyła Piaseczno z Warszawą.

Autobus rusza z centrum o godzinie 13.00. Linia 51 jest przeznaczona tylko dla osób wybierających się na przejazd Piaseczyńską Koleją Wąskotorową. Z autobusu można skorzystać na podstawie biletu wydanego przez Piaseczyńsko-Grójeckie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej na przejazd kolejką i dowożący do niej autobus. Nie ma możliwości zakupu biletu tylko na autobus linii 51.

Bilety na przejażdżkę kolejką są dostępne na stronie internetowej www.kolejka-piaseczno.pl. Można je także kupić w dniu wycieczki (jeżeli wcześniej nie zostaną wyprzedane online) w kasie na peronie w Piasecznie.

 

Wykorzystano zdjęcie ze strony Warszawskiego Transportu Publicznego

 

 

 

 

Adres

Warszawa

Termin

Od 2022-05-01 , Do 2022-09-25

Reklama

Ciekawostki